Četvrtak, 03.06.2004.

15:19

Ugovor o sukcesiji stupio na snagu

Izvor: FoNet, Beta

Default images
Ugovor o sukcesiji zemalja bivše Jugoslavije stupio je na snagu.

Članovi Odbora za raspodelu imovine i obaveza bivše SFRJ podelili su monetarno zlato bivše države i 212 miliona dolara deviznih depozita bivše Narodne banke Jugoslavije, ali je i dalje sporno nestalih 589 miliona dolara koji su bili deponovani u osam mešovitih banaka bivše SFRJ, piše "Slobodna Dalmacija".

U ovim bankama je ostalo samo 19 miliona dolara, a Srbija i Crna Gora odbijaju pristup arhivama i osnivanje radne grupe koja bi istražila tokove nestalog novca, izveštava splitski dnevnik. Predstavnik Hrvatske u Odboru za raspodelu imovine, Zdravko Rogić, najavljuje mogućnost da Hrvatska, Slovenija, Makedonija i BiH tuže Narodnu banku Srbije ako se Odboru ne dozvoli pristup arhivama.

Osim toga, na red dolaze imovinski problemi između privrednih subjekata bivših republika. List ocenjuje da je najveći spor naftnih kompanija Hrvatske i Srbije, jer INA traži odštetu za vlasništvo nad velikim brojem benzinskih pumpi "Beopetrola", dok "Beopetrol" tvrdi da ima pravo na trećinu akcija JANAF. Iz Srbije pravo na nekretnine u Hrvatskoj traže, između ostalih, "Genex" i "Rekreaturs", a svoju imovinu iz Slovenije potražuju "Simpo" iz Vranja i beogradski "Grmeč".

Direktor Sektora za makroekonomski sistem pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH, Duljko Hasić, ocenjuje da BiH u državama nastalim iz bivše SFRJ ima imovinu vrednu nekoliko milijardi dolara. On smatra da bi probleme između BiH, Srbije i Hrvatske trebalo rešiti trilateralnim sporazumom, ali procenjuje da bi to trajalo godinama.

Predstavnik crnogorske Centralne banke, Idriz Ćetković, rekao je na konferenciji za novinare da u toj deobi nema razlike u stavovima Crne Gore i Srbije. "Nama (SCG) je stalo da dobijemo što više, a zatim će se Srbija i Crna Gora dogovoriti, na osnovu ekonomskih parametara, o podeli onog što smo dobili", rekao je Chetković. Ćetković je naveo da "ostaje pitanje naših (SFRJ) dugova prema Čehoslovačkoj i Libiji i nekih osam miliona dolara imovine Jugoslavije izmedju dva svetska rata".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: