Ponedeljak, 12.01.2004.

10:51

Sudije bez dopunskih poslova

Izvor: Marija Petriæ

Default images

Pitanje nespojivosti javne funkcije sa članstvom u, recimo, upravnim ili nadzornim odborima preduzeća kod nas se aktuelizuje uglavnom kad izbiju afere na tu temu. Mada se takvi slučajevi vezuju uglavnom za izvršnu vlast, o mogućem sukobu interesa razgovaralo se na nedavnom savetovanju " Ustavni sud Srbije – u susret novom Ustavu" iz ugla sudijske samostalnosti. Dr Bosa Nenadić, sudija Ustavnog suda Srbije, tom je prilikom skrenula pažnju na pitanje nespojivosti funkcija sudije s drugim javnim poslovima, funkcijama i dužnostima i analizirala rešenja koja primenjuju druge zemlje štiteći autoritet sudova.

– Princip inkompatibilnosti funkcije sudije ustavnog suda podrazumeva nemogućnost istovremenog obavljanja sudijske funkcije i druge javne funkcije, odnosno bilo koje profesionalne delatnosti, službe ili posla. To je, u stvari, zabrana za sudiju ustavnog suda da istovremeno "kumulira" sudijsku funkciju s funkcijom, poslom, položajem koje je zauzimao, odnosno obavljao pre izbora. Svrha ovog principa jeste da se sudija zaštiti od pritisaka koji dolaze sa strane, pre svega od organa državne vlasti, ali i svih drugih subjekata koji donose opšte pravne akte, koji podležu oceni ustavnosti i zakonitosti od strane ustavnog suda, kao i pritisaka interesnih grupa – rekla je dr Nenadić.

Orden strane zemlje budi sumnje

Razni poslovi, dodatne obaveze ili članstva u određenim institucijama, po pravilu, uvek bude sumnje da li je u nekom konkretnom slučaju sudija postupio nepristrasno ili ne, da li se opredelio po slobodnom sudijskom uverenju ili, pak, onako kako odgovara interesu određene grupe. Princip nespojivosti funkcije sudije ustavnog suda s drugim poslovima ima dugogodišnju primenu u razvijenim zemljama Evrope a rešeno je ustavima ili zakonima ili kombinovano. Inače, sve je više zemalja koje sudijama zabranjuju i članstvo u političkim strankama i pokretima, a ponegde i u sindikatima.

U nemačkom ustavu, primera radi, navodi se da sudije Ustavnog suda "ne mogu biti članovi Bundestaga, Bundesrata, Savezne vlade niti nekog od odgovarajućih organa savezne pokrajine ", odnosno da izborom za sudiju prestaju i takvi njihovi angažmani. Sudijama je dopušteno jedino da budu profesori prava u visokom školstvu. Slično je rešenje i u Ustavu Austrije, sem što je tu jasno naznačeno da sudije ovog suda ne mogu biti službenici ili funkcioneri političkih partija. Ustav Italije samo naznačuje, a zakon o radu Ustavnog suda izričito navodi da se sudije ustavnog suda, pored ostalog, ne mogu "baviti profesionalnim poslovima kao ni trgovačkim i industrijskim poslovanjem, niti biti članovi uprave ili nadzornog odbora društava kojima je cilj sticanje dobiti". Zabrana važi i za bavljenje profesurom. Osim što im je zabranjeno angažovanje na političkim i upravnim funkcijama, kao i članstvo u nekoj partiji, pa i sindikatu, sudije u Španiji mogu se udruživati samo u profesionalne organizacije čiji su oblici precizirani zakonom i, eventualno, baviti pedagoškim i istraživačkim radom.

Princip inkompatibilnosti je prisutan i u Švajcarskoj gde sudije Saveznog suda, pored ostalog, ne mogu obavljati ni zvaničnu funkciju za neku stranu državu niti smeju da prihvate titulu ili orden od druge države za vreme mandata. Sudija, inače, ne može da preuzme tu funkciju ukoliko njegov bračni partner, roditelj, dete ili bliži srodnik obavlja dužnost sudije, istražnog sudije ili ima funkciju u tužilaštvu

Ustav Ruske Federacije ne sadrži odredbe o nespojivosti funkcija sudija Ustavnog suda, ali to precizira savezni ustavni zakon. U tom aktu je naveden niz zabrana za eventualno bavljenje trgovačkim i plaćenim delatnostima, sem obrazovnim i akademskim i pod uslovom da nisu razlog odsustva sudije sa sednice. Osim što im je zabranjeno članstvo i materijalno pomaganje stranaka, kao i učešće u izbornim kampanjama, pa čak i prisustvo na kongresima i sličnim skupovima, ruske sudije ne mogu biti ni članovi rukovodstava u udruženjima građana, čak i onim koji nemaju političke ciljeve.

Kratak rok za rešavanje konflikta

Tumačeći ovakve zabrane, dr Nenadić zaključuje da je sudija i u "neslužbenim odnosima dužan da izbegava sve što bi moglo da umanji autoritet i dostojanstvo suda ili izazove sumnju, odnosno dovede u pitanje njegovu objektivnost, pravičnost i nepristrasnost". Zabranu članstva u partiji za ove sudije predviđaju i Češka i Poljska, a u Mađarskoj sudija ustavnog suda ima na raspolaganju 10 dana da razreši sukob interesa i oslobodi se funkcija koje su prepreka za posao sudije. Ako to izostane, prestaje mu sudijska dužnost. Po sili zakona prestaje funkcija i sudiji ustavnog suda Slovenije ukoliko se ne liši ranijih nespojivih poslova, kao što su članstvo u upravnim i nadzornim organima preduzeća, istina u nešto dužem roku od tri meseca. Hrvatski ustav je princip inkompatibilnosti predvideo samo za šefa države i sudije ustavnog suda. Ovi potonji, međutim, mogu u smanjenom obimu da nastave naučno-istraživački i rad univerzitetskih nastavnika pravnih nauka. Naučna i stručna delatnost u institutima, udruženjima pravnika, humanitarnim, kulturnim, sportskim i drugim udruženjima po hrvatskim rešenjima ne kosi se sa sudijskom funkcijom.

Razne zemlje navode različite funkcije koje su nespojive s položajem sudije, ali dr Nenadić konstatuje da postoje rešenja koja su standardi za izbegavanje i sprečavanje konflikta interesa. Najmanji broj zemalja je ta pitanja rešio zakonima, druge su to učinile isključivo ustavima, a najveći broj država nespojivost funkcija je propisao i ustavom i zakonom. Bez obzira na to da li su samo navele šta je nespojivo sa sudijskom funkcijom ili predvidele postupak kako da se sukob interesa reši, "u svim evropskim zemljama bez izuzetka su prisutna rešenja po kome sudija ustavnog suda ne može biti član organa zakonodavne, izvršne i sudske vlasti". Time nije zatvoren krug funkcija nespojivih sa sudijskim poslom.

Ustavna povelja SCG nema odredaba o principu nespojivosti funkcija u institucijama Srbije i Crne Gore, odnosno ne uređuje inkompatibilnost sudijske funkcije na nivou državne zajednice. Zakonu o sudu SCG navodi da sudija tog suda ne može obavljati poslaničku niti drugu javnu funkciju, ali ni profesionalnu, sem naučno-istraživačke i obrazovne, a po odobrenju suda. Sudija tog suda ne može biti član političke stranke niti može učestvovati u pripremi Ustava, zakona i drugih opštih akata koje bi mogao ocenjivati taj sud. Ustav Republike Srbije na najopštiji način utvrđuje nespojivost funkcije sudije Ustavnog suda s drugim javnim funkcijama ili profesionalnim delatnostima, ali nije utvrdio obavezu zakonodavca da bliže razradi vidove sukoba interesa. Recimo, u najvišem pravnom aktu, među razlozima za razrešenje sudije Ustavnog suda nije naveden i slučaj nespojivosti funkcija. Za očekivati je da će sve praznine iz sadašnje regulative, kao i rešenja iz evropskih zemalja imati na umu i tvorci budućeg ustava.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: