Nedelja, 28.12.2003.

11:47

350.000 ljudi nadgleda i sprovodi parlamentarne izbore

Izvor: B92

Default images
Portparol CESID-a Marko Blagojević najavljuje da će, kao i na prethodnim izborima, ta organizacija u nekoliko navrata, tokom dana, saopštavati procenu izlaznosti: “Pratimo izbore pre svega na svim biračkim mestima. Akreditovali smo oko 14.000 posmatrača, pokrićemo svih, gotovo 9.000 biračkih mesta. Pratićemo postupak glasanja i utvrđivanja rezultata izbora, pratićemo rad opštinskih izbornih tela i potom ćemo tokom čitavog dana javnost obaveštavati o tome koliko je građana izašlo na izbore, kako teče glasanje, ima li nekakvih nepravilnosti.”, kazao je Blagojević.

Na svakom od 8.589 biračkih mesta u zemlji danas će, pored glasača, biti i veliki broj onih koji će sprovoditi i posmatrati izbore. Izborni zakon nalaže da svaki birački odbor ima stalni i prošireni sastav. Zakon predviđa najmanje šest članova stalnog odbora i najmanje po dva predstavnika svake izborne liste. S obzirom na to da na izborima učestvuje 19 lista, na svakom biračkom mestu biće prisutno najmanje 44 člana odbora, odnosno parlamentarne izbore u Srbiji danas će nadgledati i sprovoditi više od 350.000 ljudi.

Predstavnik Cesida u Republičkoj izbornoj komisiji Miloš Todorović upozorava da može doći do situacije da se ne zna kako će svi predstavnici stati na jedno biračko mesto: “Što se tiče sastavljanja tog proširenog sastava vlada opšti haos, jer je zakon tako nešto omogućio. Vlada haos u smislu da postoji zabrana srodstva između članova odnosno zamenika biračkog odbora i sada možete zamisliti kako to izgleda kada u jednom malom mestu, gde su uglavnom svi rođaci. Onda se dešava da je to apsolutno bitna povreda postupka i da zapravo mora da se promeni taj član koji je u srodstvu sa ovim drugim, jer bi se poništili izbori na tom mestu, tako da bukvalno non-stop traju promene ljudi”, kazao je Todorović.

Miloš Todorović kaže da članovi i stalnog i proširenog sastava biračkog odbora imaju ista prava i dužnosti. On navodi da se oni staraju o zakonitosti sprovođena izbora. Todorović ističe da svi članovi odbora dobijaju i određenu novčanu nadoknadu za svoj rad: “S obzirom da svi imaju ista prava i obaveze i svaki član ima pravo, odnosno njegov zamenik, na 1.500 dinara, pa sada izračunajte koliko ima lista, koliko ima predstavnika kandiata u biračkom odboru i videćete kolika je to suma novca za samo jedno biračko mesto”, rekao je Todorović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: