Utorak, 28.10.2003.

18:06

Evropski pušači na udaru

Izvor: B92

Default images

Au revoir film ikono Yves Montand, sa Gauloise cigaretom koja ti visi na uglu usana. U Francuskoj će pušenje uskoro dobiti novi imidž: groteskno bolesna pluća u punom koloru na celoj pakli cigareta.

I u drugim zemljama koje dugo tolerišu pušenje, stvari se takođe menjaju. Irska, Holandija, i Norveška sledeće godine uvode opštu zabranu pušenja na radnim mestima. Reklamiranje duvana će u glavnom biti zabranjeno. Evropska unija razmatra mogućnost da na čitavom kontinentu uvede zabranu pušenja njujorškog tipa, koja bi obuhvatila barove i restorane.

Nakon decenija relativne neaktivnosti, "stvari nam dolaze u glavu," zbog sve veće svesti o ogromnim ljudskim i ekonomskim troškovima pušenja, kaže Sophie Kazan iz Evropske mreže za prevenciju pušenja (European Network for Smoking Prevention). "Vreme je."

Francuska, u kojoj su zadimljeni kafei odavno zaštitni znak zemlje, ove nedelje je preduzela hrabar korak kako bi 32 odsto odraslih odvratila od pušenja: podigla je porez na duvan za 20 odsto. Jednodnevni štrajk duvandžija koji strahuju za svoju budućnost nije sprečio vladu da za sledeći januar najavi još jedno povećanje od 20 odsto, kao deo "rata protiv duvana" koji je predsednik Jacques Chirac proglasio prošlog marta.

Smanjenje broja obolelih od raka je jedan od tri glavna cilja koja Mr Chirac namerava da ostvari tokom svog mandata, zbog čega je "borba protiv duvana neophodnost, apsolutni prioritet," izjavio je.

Vlada je lansirala žestoku radio kampanju, u kojoj se pušači pozivaju da ostave duvan. Početkom ove godine donet je zakon kojim se zabranjuje prodaja cigareta mlađima od 16 godina, 'dečja pakovanja' od 10 komada su zabranjena, a regularna pakla će sledećeg januara koštati više od $5, više nego bilo gde u Evropi osim u Britaniji.

Podizanje cena cigareta na nivo koji je mnogima nedostižan doprineo je da veliki broj pušača u Britaniji prekine s ovom navikom. Pre 30 godina polovina stanovništva je pušila, a danas samo jedna četvrtina, delom i zato što je između 1992. i 1998. porez na cigarete skočio za 55 odsto.

Međutim, takva politika je i povećala prodaju krijumčarenih i falsifikovanih cigareta, tvrde zvaničnici duvanske industrije. "Ako učinite da cigarete budu vrlo skupe, ljudi će prirodno smanjiti pušenje ili potpuno prestati," kaže Chris Proctor, zvaničnik iz British American Tobacco. "Ali mnogo veći efekat je u povećanju ilegalne prodaje."

Glavni medicinski ekspert u britanskoj vladi, Liam Donaldson, prošlog jula je predložio da vlada zabrani pušenje na svim javnim mestima kako bi se nepušači zaštitili od pasivnog pušenja.

I mada su Britanske vlasti do sada izbegavale da preduzmu takav korak, i umesto toga ubeđivale vlasnike barova i restorana da poboljšaju ventilaciju i prošire nepušačke delove, Norveška je rešila da okrene novi list. Ipak, njene vlasti su bile uviđavne i implementaciju su odložile do sledećeg proleća kako pušači ne bi morali da izlaze na zimsku hladnoću.

U Irskoj u kojoj je klima umerenija, pušenje će od 1. januara biti zabranjeno na svim radnim mestima, uključujući pabove, barove i restorane.

Nova pravila su izazvala konsternaciju među vlasnicima taverni, koji kažu da je pušenje za mnoge ljude sastavni deo odlaska u pab. Kada bi zabrana "mogla da se primeni bez poslovnog gubitka, onda bi to bilo sjajno," kaže Con O'Leary, vlasnik The Laurels in Killarney. "Ali jasno je da će doći do velikog pada prometa."

Holandska vlada je zbog sličnih strahova izuzela barove i restorane od novouvedene zabrane pušenja na radnim mestima, koja stupa na snagu sledećeg januara. U ugostiteljskoj industriji smatraju da će ti propisi koštati 50,000 radnih mesta i 1.3 milijardi eura u profitima.

Međutim, mali je broj nezavisnih istraživanja koje podržavaju ovu tvrdnju, a lanac Pizza Hut u Britaniji je utvrdio da je istina upravo suprotno. Umorni od ogromnih redova mušterija ispred vrata restorana, dok pušačka mesta zvrje prazna, menadžeri Pizza Hut lagano su ukidali pušačka mesta sve dok prošlog avgusta nisu uveli zabranu pušenja koja važi u svim Pizza Hut restoranima u zemlji.

"Posao je počeo da cveta kada smo postali u potpunosti nepušački restoran," kaže izvršni direktor Pizza Hut, Brian Rimmer. "Došlo je do ogromnog porasta prometa, a za deo našeg sadašnjeg uspeha treba zahvaliti odluci da se ukine pušenje."

David Byrne, komesar Evropske unije za zdravlje, u potpunosti podržava antipušačke mere. I nastavlja da neprekidno ističe kako su bolesti uzrokovane duvanom, koje godišnje ubijaju pola miliona Evropljana, najveći pojedinačni uzrok smrti u Evropi koji se može izbeći.

Mr Byrne je prošlog meseca najavio da istražuje moguće načine za uvođenje zabrane pušenja na radnim mestima u čitavoj Evropi, i kako bi se zaštitili nepušači, ali i da bi se broj pušača u Evropi – 34 odsto stanovništva – približio američkom nivou od 23 odsto.

EU nema ovlašćenje da zabrani pušenje kao takvo, ali ona može zakonima zaštititi nepušače od efekata "pasivnog pušenja" dok su na poslu.

Mr Byrne je izabrao taj put. "Danas imamo jasne dokaze da postoji veza između pasivnog pušenja i odgovora na to, odnosno bolesti," izjavio je Byrne za website Eupolitix.com. "Što manje pušenja na javnim mestima, to bolje."

U međuvremenu, cilj politike EU je da se smanji prodaja cigareta: od početka ovog meseca, proizvođači više nemaju pravo da na cigaretama stavljaju oznaku "light", "low tar" ili "mild"; od 2005. biće zabranjeno svako reklamiranje duvana u novinama i časopisima, na internetu, kao i na međunarodnim sportskim događajima. A već sada sve cigarete moraju da nose mračno upozorenje tipa, "Pušenje može prouzrokovati sporu i bolnu smrt."

"Jedna zastrašujuća slika može da kaže više od hiljadu reči," kaže Byrne čiji je sekretarijat za EU sastavio centralnu bazu podataka jezivih slika. Iz te baze, evropske vlade će sledeće godine moći da biraju koju sliku će staviti na novi dizajn pakli cigareta.

 Ali i pored toga što zaoštravaju rat protiv konzumiranja duvana, zvaničnici EU priznaju da postoji jedna neprijatna anomalija u njihovoj politici koja podstiče proizvodnju duvana. Zbog pritiska grčkih, španskih, francuskih i italijanskih farmera, Evropska unija godišnje izdvaja 1.3 milijarde dolara u vidu subvencija evropskim proizvođačima duvana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: