Ona je posetila opštinu Zvečan, kako bi se upoznala sa situacijom na terenu, pošto je policija tzv. Kosova u petak asistirala prilikom ulaska gradonačelnika u opštinske zgrade u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, čemu se lokalno srpsko stanovništvo oštro usprotivilo.
Tada je bačen suzavac kao i šok bombe kako bi se rasterala grupa okupljenih građana.
"Treba nam rešenje, moramo da razgovaramo sa ljudima na terenu, iako de jure (Kosovo) ima pravo da uđe u ove zgrade, ali de fakto nema legitimitet", rekla je ona za RSE.
U opštinama na severu KiM, Zvečanu, Leposaviću, Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici većinu čine Srbi, koji su bojkotovali lokalne izbore 23. aprila i ne prihvataju rezultate. Viola fon Kramon je izrazila zabrinutost i podsetila na izjavu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, koji je pozvao premijera tzv. Kosova Aljbina Kurtija da se fokusira na dijalog sa Srbijom o normalizaciji odnosa.
Ona se prethodno u Prištini sastala sa Kurtijem.
Premijer Kosova je rekao zvaničnici EP da su aprilski izbori održani pošto su jednom već bili odloženi u decembru prošle godine i dodao da je sada neophodno formirati lokalnu vlast koja će pružati pomoć građanima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare