Sreda, 24.12.2003.

10:32

Advokati odbrane napustili pretres

Izvor: B92

Default images

Suđenje optuženima za ubistvo Zorana Đinđića u sredu je prekinuto jer su advokati odbrane napustili sudnicu kada je predsedavajući sudskog veća najavio da će pročitati iskaz drugooptuženog Zvezdana Jovanovića sa saslušanja u policiji 7. aprila ove godine. Prethodno se Zvezdan Jovanović izjasnio o optužbi za ubistvo rečima da je na njega izvršen strahovit pritisak od izvršne vlasti. "Osuđen sam pre ulaska u sudnicu. Nemam poverenja u sud ove države i braniću se ćutanjem", kratko je izjavio Jovanović. Predsedavajući sudskog veća sudija Marko Kljajević posle Jovanovićeve izjave počeo je da čita njegov iskaz dat pred policijom, na šta su se advokati pobunili tvrdeći da Jovanović tada nije upozoren da se saslušanje može upotrebiti protiv njega. Pošto je sudija Marko Kljajević nastavio da čita, advokati su napustili sudnicu nakon čega je pretres prekinut.

Jovanovićev branilac, Nenad Vukasović, izlazeći iz sudnice poručio je sudiji Kljajeviću da može da čita šta hoće: "S obzirom na to da sud nije odlučio o predlogu odbrane da se izdvoji zapisnik njegove izjave, date pred MUP-om, pitam se zašto je uzeo danas da čita njegov iskaz - da li je u to svrhu prava ili marketinga pred izbore, pre nego što se saslušaju svi optuženi, da se izjasne, a onda pređe na izvođenje dokaza? Smatram da je to pravno nedopustivo. Dok se ne donese odluka da li je pravno validno, ne može da se čita javno nešto što će sutra možda biti izdvojeno. Ako  je tako, zbog čega su već izdvojeni spisi Suvajdžića za Ljubišu Buhu, za Vukojevića, zbog čega je sve već izdvojeno?"

Sudija Kljajević poručio je advokatima da je to što rade nepoštovanje suda i države. Portparol posebnog odeljenja beogradskog okružnog suda za kriminal i ratne zločine Maja Kovačević izjavila je da je prilikom policijskog saslušanja Zvezdana Jovanovića poštovana pravna procedura. Ona je istakla da su Jovanoviću data sva zakonska upozorenja i da je to konstatovano u zapisniku koji je potpisao i sam optuženi, kao i da je Jovanović iskaz dao u prisustvu tužioca i advokata po službenoj dužnosti, Vesne Radomirović. "Ovo što su danas uradili advokati odbrane je mnogo više od narušavanja reda na glavnom pretresu", kaže Maja Kovačević: "Mislim da je ponašanje advokata i branilaca nedopustivo i da ono predstavlja krajnje nepoštovanje suda. Po zakonu o krivičnom postupku, branilac koji ometa red na glavnom pretresu može biti novčano kažnjen, može mu biti uskraćeno pravo na dalju odbranu u tom predmetu, a optuženi može odmah da angažuje drugog branioca. Pravo je branilaca da stavljaju svoje predloge, njihovo je pravo da predlažu da se taj zapisnik ne čita, međutim, predsednik veća rukovodi glavnim pretresom i predsednik i veće kompletno odlučuju o tome šta će se tokom jednog suđenja učiniti."

Izvršni direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Simić kaže za B92 da tvrdnje advokata da se nalaze u neravnopravnom položaju nisu istinite, jer se na osnovu današnjih događaja jasno vidi da oni imaju kontrolu nad postupkom: "Tome idu na ruku i pojedini propusti tužilaštva i suda – neizjašnjavanje suda o pojedinim zahtevima branilaca, odnosno ostavljanje donošenja tih odluka za dalji tok postupka. Sud na to ima pravo, ali se postavlja pitanje da li takvim odlukama ide na ruku advokatima koji očigledno žele da predstave ovaj postupak kao postupak koji je ispolitizovan i montiran. Mislim da ni ponašanje advokata ni propusti predsednika veća i tužioca ne idu u korist samog postupka i mislim da se time ugrožava pravo građana ove zemlje da saznaju činjenice u vezi sa ubistvom premijera Đinđića."

Na sednici održanoj u sredu, predsednik sudskog veća sudija Marko Kljajević je odbio sve zahteve odbrane. Advokati su tražili da im se dostavi u utorak pročitana optužnica i ostali sudski spisi, da se saopšti ko će biti saslušan do 29. decembra, kao i da im se omogući svakodnevni kontakt sa klijentima. Prvooptuženi Milorad Luković Legija, koji je u bekstvu, ima novog advokata. Na osnovu punomoćja koje je dala Lukovićeva supruga, umesto Aleksandra Vujina njega zastupa advokat Momčilo Bulatović. Nastavak suđenja je zakazan za četvrtak.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli: