Ponedeljak, 13.01.2003.

18:00

Privrednici nezadovoljni angažovanjem države

Izvor: B92

Default images

Većina privrednika smatra da se država  ne angažuje dovoljno u stvaranju poslovnog ambijenta. Takođe, optužuju državnu administraciju da im ne olakšava ni izlazak na inostrana tržišta, navodeći neuspeo pokušaj jedne beogradske firme da otvori tržni centar u Ljubljani. Vlasnik “Intermeca” Dragan Erić i direktor “C marketa” Slobodan Radulović očekuju podršku države u nastupu na inostrano tržište, ali i smanjenje poreza. "Mislim da država nedovoljno vodi računa o tome kako će se domaći proizvođači pojaviti na inostranom tržištu, ovo kako smo se u Bosni pojavili preko 'C marketa' bi trebalo da bude primer kako bi mogli da se pojavljujemo na stranim tržištima, međutim to je ono što je samoinicijativno, bez pomoći države. Godinu dana pokušavam da napravim bilo kakav prolaz u Hrvatsku, verujte da se to graniči sa nemogućim", rekao je Erić. "Da država pokuša da obori kamate, da imamo evropske kamate, da pokušamo da dođemo do toga da porez na promet i porez na plate budu na nivou evropskih zemalja, da budu niže, da država ima poverenja u svoju privredu", kaže Radulović.

Vlasnik preduzeća “Krmivo produkt” Dragan Marković, predlaže državnim činovnicima da uče od kolega u Vladi Slovenije. "Imali smo dobar primer, koji smo svi videli, na otvaranju 'Merkatora' gde dolazi ministar iz Slovenije da uveliča otvaranje jednog privatnog objekta, privatnog preduzeća 'Merkator' u Beogradu. I to je sjajan primer kako država u pojedinim trenucima treba da stane iza svojih privrednika. Ja mislim da se u vladi Srbije radi na tome, nisam uključen u to", rekao je Marković. Na pitanje naše novinarke da li ima neku vrstu protekcije u odnosima sa premijerom Đinđićem zbog njihovog poznanstva, Marković je odgovorio: "Situacija je potpuno obrnuta, znate kada je majka učiteljica kako to izgleda, naravno da je najoštrija prema svojoj deci, tako je i premijer najoštriji prema svojim prijateljima."

Ministar za trgovinu Slobodan Milosavljević demantuje tvrdnje privrednika i navodi kao primer svoj angažman u otvaranju tržnog centra  'C Marketa' u Banjaluci i 'Delte' u Ljubljani. "Mi smo se lično kao ministarstvo i kao vlada uključili u pregovore i dali neki mali doprinos da se dogovor u Banjaluci sa Republikom Srpskom napravi, vrlo smo aktivni bili i kada je 'Delta' imala planove da izađe na tržište Slovenije, štaviše, u potpisivanje ugovora o slobodnoj trgovini smo u izvesnoj meri uključili i taj problem, tako da je i to razlog što je odloženo potpisivanje ugovora o slobodnoj trgovini sa Slovenijom, pre svega iz razloga da bi i domaća privreda imala jednak tretman na tržištu Slovenije kao što i privreda Slovenije imana tržištu Srbije i SRJ", rekao je Milosavljević.

Direktor 'Komercijalne banke' Ljubomir Mihajlović smatra da privreda treba sama o sebi da brine, a ne da čeka pomoć od države. "Premijer i vlada ne mogu da zaštite ni domaću privredu ni domaće banke. Privreda i banke moraju da čuvaju same sebe, da izgrađuju primereno tržište i da sa timpomažu razvoju naše republike", rekao je Mihajlović.Direktor slovenačkog Merkatora Zoran Janković tvrdi da je neosnovana fama da njihova država preterano brine o slovenačkim preduzećima. "To su bezvezne priče, ovo je tržišna ekonomija, nema pomoći države, nema pomoći vlada, sve mora kompanija sama da uradi. Tako da ne znam na osnovu čega vaši privrednici tvrde to što tvrde. Nisu tačne priče da je Slovenija zatvorena za trgovinu, u Sloveniji ima mnogo sranih trgovaca", rekao je Janaćković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Podeli: