Sreda, 13.11.2002.

13:36

Srpski parlament - samo utorkom

Pitanje je da li se u Skupštini Srbije zaista razvija demokratija ili se predstavnici građana toliko ne "mirišu" da ne mogu ni da se tolerišu.

Izvor: B92

Default images

Koalicija vladajućih stranaka na političkoj sceni Srbije i Demokratska stranka Srbije pre nešto više od nedelju dana sklopile su dogovor/primirje, kako bi se unapredio rad Skupštine Srbije. A onda je zakazano hitno zasedanje, izmenjen izborni zakon, raspisani su izbori za predsednika Srbije i zakazana je druga sednica jesenjeg zasedanja Skupštine.

Sednica je trebalo da počne 12. novembra, ali poslanici nisu mogli da se dogovore o dnevnom redu, prekinuta je a da nije ni počela. Jedan od razloga bila je inicijativa Demohrićanske stranke Srbije za raspisivanje referenduma o samostalnosti Srbije koju je potpisalo više od 100.000 građana Srbije. Predloženi dnevni red čini paket poreskih zakona koji je predložila Vlada Republike Srbije, i to predlozi zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o izmenama i dopunama zakona o porezu na promet, o porezu na dobit preduzeća, o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, o porezima na imovinu i o porezu na dohodak građana.

Na sednici je trebalo da bude razmatran i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama koji je podnela Vlada, kao i Predlog odluke o raspisivanju republičkog referenduma radi izjašnjavanja građana o pitanju državne samostalnosti Republike Srbije, koji je podnelo preko 100.000 birača.

Protiv dnevnog reda glasali su poslanici opozicionih stranaka - Demokratske stranke Srbije, Srpske radikalne stranke, Socijalisticke partije Srbije i Stranke srpskog jedinstva a uzdržani su bili poslanici Socijaldemokratske partije i Nove demokratije, članice vladajuće koalicije.

Zbog najave rasprave o referendumu od glasanja su se uzdržali i poslanici SDP-a dok su poslanici ND-a bili uzdržani zbog povrede rokova za podnošenje amandmana. Zbog nepoštovanja rokova protiv dnevnog reda glasali su i SRS i SSJ dok je SPS bio nezadovoljan i formiranjem novog poslaničkog kluba nastalog od poslanika koji su izašli iz te partije. Novu poslaničku grupu - Narodnu socijalističku stranku, čini pet bivših članova SPS-a, na čelu sa Branislavom Ivkovićem, a u SPS-u smatraju da su im mandati protivzakonito oduzeti.

Svako ima svoje razloge

Do različitog glasanja došlo je zbog Predloga zakona o poreskoj upravi i administraciji. Šef poslaničke grupe DOS Čedomir Jovanović predložio je da se u načelnoj raspravi ovaj zakon pripoji paketu poreskih zakona, dok su poslanici DSS-a, SPS-a, SRS-a, SDP-a i DA-a smatrali da je on zasebna celina i važan sistemski zakon koji ne može da se objedini sa poreskim olakšicama.

Za neuspeli početak sednice dve vodeće parlamentarne partije (DS i DSS) međusobno su se optužile.

Šef poslaničke grupe DSS-a Dejan Mihajlov naveo je tri razloga zbog kojih DSS nije glasao za usvajanje takvog dnevnog reda.

“U zajedničkoj izjavi potpisanoj prošlog utorka kaže se da mi moramo biti konsultovani oko usvajanja dnevnog reda, a to nije bio slučaj. Mi smo samo informisani. Ali, i tada sam rekao da nismo saglasni da se jedna ozbiljna tačka kao što je Predlog zakona o poreskoj upravi i poreskoj administraciji stavi na dnevni red sa kratkim rokom za pripremanje amandmana. Drugo, predloženo je objedinjavanje rasprave jednog tako važnog sistemskog zakona sa ostalim poreskim zakonima. I treće, na dnevnom redu je i inicijativa da se raspiše referendum o samostalnosti Srbije, što je po našem mišljenju u suprotnosti sa zakonom”, rekao je Mihajlov.

Svoje shvatanje izneo je i Čedomir Jovanović, optuživši za blokadu parlamenta DSS koji je “zajedno sa radikalima i socijalistima naneo grubu štetu građanima koji će zbog toga plaćati skuplje šećer, ulje, računare”:

“Samo sedam dana posle potpisivanja izjave, DSS je već blokirao rad parlamenta. Mi nismo zatečeni tim ishodom, jer smo i pre sedam dana znali da je potpisana izjava samo plod trenutnog političkog raspoloženja DSS-a”, rekao je Jovanović.

Podsetimo se na kraju i situacije od pre nedelju dana. Posle vikend-razgovora članica DOS-a u lovnom gazdinstvu Moravić i napetih razgovora DOS-a i predstavnika Demokratske stranke Srbije, dogovoreno je "unapređenje rada" Skupštine i usaglašeni su politički prioriteti. U zajedničkoj izjavi, potpisanoj 4. novembra, predstavnici DOS-a i DSS-a izrazili su spremnost da "doprinesu unapređenju rada Skupštine kako bi se zakonodavna aktivnost Parlamenta odvijala nesmetano i u skladu s potrebama zemlje". Dogovoreno je da DOS i DSS sarađuju na Ustavnoj povelji kako bi zajednici Srbije i Crne Gore bila omogućena evropska perspektiva. U tekstu se naglašava da su se dve strane složile da su prioriteti izborni zakoni, završetak postupka izbora za predsednika Srbije, ali i početak rada na Ustavu Srbije u roku i po postupku koji će biti unapred dogovoreni, rad na sistemskim zakonima, uz aktivno učešće u njihovom predlaganju, pripremi i skupštinskoj raspravi. Prvi korak nakon sporazuma prošao je glatko i lako. Održano je jednodnevno zasedanje i bez problema su izglasane izmene izbornog zakona, koje su dovele do raspisivanja novih izbora za predsednika. A onda je došao još jedan utorak i kako je došao – tako je i prošao. U očekivanju smo sledećeg, za kada je zakazana treća sednica jesenjeg zasedanja srpskog parlamenta s istim dnevnim redom. Kao što je juče rekao politički analitičar Đorđe Vukadinović, “Politički život u Srbiji neodoljivo podseća na klasične latinoameričke serije sa svim onim esmeraldama, kasandrama, zapletima, istim licima, neuverljivom glumom i beskrajno razvučenom radnjom”.

A ako ćemo tako, programska šema je promenjena pa se serija “skupština utorkom” emituje samo jednom sedmično. Ali bolje i tako nego nikako.

Priredila Ivana Šulc

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: