Utorak, 03.09.2002.

12:35

Neizvesnost oko Ustavne povelje, Solana dolazi u petak u SRJ

Izvor: B92

Default images

Neizvesnost oko prijema Jugoslavije u Savet Evrope jos traje. Zbog zastoja u izradi Ustavne povelje buduce drzavne zajednice Srbije i Crne Gore, u Jugoslaviji u utorak boravi izaslanik Havijera Solane Stefan Lene, a u petak ce u Beograd doci i sam Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost. Lene je tokom dana u Podgorici razgovarao s predsednikom Crne Gore Milom Djukanovicem i liderom Socijalisticke narodne partije Predragom Bulatovicem. Bulatovic je istakao da je tokom razgovora s Leneom stekao utisak da Evropska unija zeli jednu drzavu koja ima jasne nadleznosti, jedinstveno trziste i da ekonomska pitanja budu "kvalitetno rijesena. Unija se zalaze da izbor poslanika u zajednickom parlamentu Srbije i Crne Gore bude obavljen neposredno na izborima, uz naglasak da je to jedan od znacajnih sporova izmedju Demokratske partije socijalista i ostalih aktera u radu na Ustavnoj povelji", rekao je Bulatovic.

S druge strane, iz Djukanovicevog kabineta saopsteno je da je Lene izjavio da je tekst Ustavne povelje koji su sacinile dve republicke vlade "kompatibilan s Beogradskim sporazumom", da je, generalno gledano, u skladu s evropskim standardima i da su samo oko nekih tacaka potrebna odredjena razjasnjenja. Djukanovic je ponovio punu spremnost Crne Gore da na konstruktivan nacin doprinese finalizaciji rada na pisanju Ustavne povelje kako bi se sto pre stvorili uslovi za konstituisanje drzavne zajednice Srbije i Crne Gore, navodi se u saopstenju iz kabineta predsednika Crne Gore.

Stefan Lene je izjavio u Podgorici da EU smatra da bi tekstom Ustavne povelje trebalo da bude predvidjen budzet savezne drzave, kao i neposredni izbori za parlament buduce zajednice Srbije i Crne Gore. U razgovoru s predsednicom Skupstine Crne Gore Vesnom Perovic, Lene je pozdravio tekst povelje koji su sacinile vlade Srbije i Crne Gore, navodeci da predstavlja "korak napred u procesu rada na pisanju konacne verzije Ustavne povelje", saopsteno je iz Kabineta predsedice crnogorskog parlamenta.

Jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica izjavio je za Radio B92 da se teskoce koje su se pojavile u radu na Ustavnoj povelji tesko se mogu pravdati i da se mogu objasniti uskim interesima i zlim namerama ucesnika u radu na usatvnoj povelji. On je rekao da skori dolazak Havijera Solane u Beograd pokazuje visok stepen zainteresovanosti Evropske unije da se ovo pitanje resi i naglasio da se mora postovati procedura koja je predvidjena Beogradskim sporazumom: "Odredjeni ucesnici moraju biti ukljuceni u te razgovore i da sto vise ljudi u razgovorima ucestvuje, to bolje. Svaka vrsta redukcije na uske krugove pokazala se pogubnim. To se, na kraju krajeva, pokazalo i u tzv. dogovoru vlada Srbije i Crne Gore koji se odvijao mimo pravila predvidjenih ustavnom procedurom, a, na kraju krajeva, nije urodio plodom. Dve vlade se nisu dogovorile. Potrebno je vise ucesnika, potrebni su ucesnici koji su predvidjeni da bi rezultati ovih razgovora bili uspesni".

Predsednik Veca gradjana Savezne skupstine i kopredsedavajuci Ustavne komisije, Dragoljub Micunovic, izjavio je za Radio B92 da je saopstenje iz Djukanovicevog kabineta prilicno nejasno i da namerno ostavlja manevarski prostor. On je rekao da je njemu mnogo vaznija Leneova izjava da DOS-ov predlog Ustavne povelje predstavlja napredak u odnosu na prethodne tekstove i da je zasnovan na onome na cemu insistira Evropska unija i Venecijanska komisija. Na nase pitanje da li ocekuje da ce Jugoslavija do kraja septembra biti primljena u Savet Evrope, Dragoljub Micunovic je odgovorio: "Mislim da cemo mi uci u SE, ali mislim da to apsolutno ne zanima DPS. Zbog toga mislim da su nase mogucnosti za izlazenje u susret potpuno iscrpljene i ukoliko DPS to ne zeli, neka raspise referendum u Crnoj Gori i neka se dogovori sa EU kako hoce".

Sada je pitanje da li ce Demokratska partija socijalista preuzeti na sebe odgovornost za blokiranje procesa ili ce ga deblokirati i prihvatiti direktne izbore za skupstinu buduce drzave, rekao je Micunovic. Na pitanje da li to znaci da ce gradjani Srbije biti taoci jedne stranke u Crnoj Gori, on je odgovorio da mi svoju sudbinu moramo drzati u svojim rukama. “Mi smo uradili sve sto smo mogli da uradimo i time je stvar za nas zavrsena”, rekao je predsednik Veca gradjana. "Ako medjunarodna zajednica misli ono o cemu govori, a to je da zeli jednu drzavu koja ce biti prihvatljiva za Evropu, onda smo mi na jasnom tragu. Ako to neko ne zeli, onda je sve ovo dzabe. Prema tome, mi smo potpuno na evropskom modelu. Ono sto je EU trazila, mi smo to ispunili. Ako nekome treba toliko atipicna drzava koja nigde ne postoji, neka se oko toga opredele, ne mozemo vise zamarati ni sebe ni EU", kaze Micunovic.

Jugoslovenski predsednik ipak smatra da ce Jugoslavija uci u Savet Evrope, ali nesto kasnije nego sto se ocekivalo. Na pitanje da li je po tom pitanju optimista, Vojislav Kostunica je za Radio B92 odgovorio: "Jako mnogo razloga ima sto je onaj optimizam koji sam nekada nosio, kad je rec i o Savetu Evrope, dosta pokoleban ovim poslednjim odlaganjem, izigravanjem dogovora i svega ostalog, ali uveren sam da ce, pre ili kasnije, necu pominjati ni septembar mesec, nesto kasnije nego sto smo ocekivali do svega toga doci ma koliko su oni koji su protiv ovakvih resenja trudili. U ovom trenutku je interes i naroda u Srbiji i Crnoj Gori, i interes regiona i interes Evrope jaci od uskih interesa pojedinih stranaka i njihovih vodja".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: