Samo pet meseci pre uvođenja evra na Kipru i Malti, Evropska komisija objavila je izveštaje o stanju praktičnih priprema ova dva mediteranska ostrva za preuzimanje zajedničke evropske valute. Komisijin izveštaj zaključuje da je Kipar ostvario dobar napredak, ali s napomenom da treba ubrzati pripreme, dok se za Maltu samo kaže da je učinila dobar napredak.
Poverenik Evropske komisije za ekonomska i monetarna pitanja Hoakin Almunia izjavio je da je za uvođenje evra potrebno ispuniti uslove fiksirane u Ugovoru i da praktične i pravvremene pripreme igraju važnu ulogu u zameni valuta. Almunia je dodao da Kipar i Malta moraju dovršiti praktične pripreme kako bi uvođenje evra bilo uspešno kao što je to bio slučaj sa Slovenijom.
Komisijin peti izveštaj o stanju praktičnih priprema za uvođenje evra obrađuje najnovija događanja na Kipru i Malti, a usledio je nakon prošlotnedeljne ocene Veća po kojoj ove dve zemlje ispunjavaju uslove za ulazak u evro zonu 2008. godine. U praktične pripreme, između ostalog, spada pravovremeno i korektno informisanje javnosti, mere za suzbijanje mogućih zloupotreba kod određivanja cena u evrima, zatim dostava novčanica i kovanica evra u banke itd.
Izveštaj se takođe bavi Slovačkom koja će biti sledeća članica evro zone, a koja je postavila ciljni datum 1. januar 2009. godine. Komisija je njen program prelaska na zajedničku valutu ocenila prilično dovršenim, s tim da se neki elementi još moraju doraditi.
Malta i Kipar dobili su od evropskih institucija zeleno svetlo da od 1. januaraa 2008. godine uvedu evro, što je obveza iz pristupnog sporazuma za sve nove članice Evropske unije. Slovenija je prva od novih članica koja je uvela evro od 1. januara 2007. godine. Ulaskom Malte i Kipra evro zona će imati 15 zemalja.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare