Nedelja, 20.05.2007.

10:57

Bugari biraju evro-poslanike

Na prvim izborima predstavnika u Evropskom paralamentu se očekuje slab odziv Bugara kao odraz ogorčenja korupcijom.

Izvor: Beta

Podrazumevana plava slika

Ovo su prvi izbori od početka godine kada su Bugarska i Rumunija postale članice Evropske unije. Očekivani nizak odziv glasača odražava njihovo nezadovoljstvo time što je životni standard loš uprkos snažnom privrednom rastu i što krupni kriminalci i korumopirani zvaničnici kao da uživaju imunitet. Vladajuća koalicija je upetljana u skandal koji se tiče ministra privrede i javnog tužioca.

Ankete ukazuju na to da će glavni teret nezadovoljstva birača poneti centristička stranka NMS bivšeg premijera Simeona Sakskoburgotskog, koja je takođe u vladajućoj koliciji. Ona će osvojiti jedno ili dva evro-poslanička mesta.

Po anketama, glavna u vladajućoj koaliciji, Socijalistička partija premijera Sergeja Staniševa, može dobiti trećinu glasova i čak sedam od 18 mesta poslanika Bugarske u Evro-parlamentu.

Kao i socijalisti, njihov drugi koalicioni partner, stranka turske manjine MRF verovatno neće imati gubitaka, već očekuje tri do četiri poslanička mesta u Evro-parlamentu.

Pet poslaničkih mesta može dobiti nova desničarska stranka GERB gradonačelnika Sofije Bojka Borisova koji je kampanju zasnovao upravo na obećanju o suzbijanju korupcije i pomoći "biznisu".

Desničarske stranke koje su vodile Bugarsku posle pada socijalizma, očekuju svega jedno evro-poslaničko mesto.

Iako članica EU, Bugarska zaostaje u reformama koje su uslov za članstvo i tek treba da dokaže da ozbiljno suzbija kriminal, da bi izbegla sankcije Brisela koje joj prete po podnošenju izveštaja o napretku 27. juna.

Administracija EU ukazuje da su neke zemlje-članice sve zabrinutije, a neke čak kažu da su Bugarska i Rumunija prerano primljene u EU.

Bugarski sudovi nisu osudili nikoga za više od 150 ubistava u mafijaškom stilu od 2001. godine. Policija nije privela niti osumnjičila nikoga za dva ubistva početkom maja - visokog opštinskog zvaničnika i vlasnika prvoligaškog fudbalskog kluba.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: