Sreda, 25.04.2007.

17:07

Mini samit o evropskom Ustavu

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo organizovaće mini-samit o evropskom Ustavu kako bi podstakao pregovore o toj temi.

Izvor: B92, EU Observer

Podrazumevana plava slika

Ovaj neformalni sastanak trebalo bi da bude održan 12. i 13. maja, nedelju dana nakon drugog kruga francuskih predsedničkih izbora. Još uvek nisu poznati svi učesnici samita i da li će na njemu prisustvovati svi evropski čelnici. U radu samita učestvovaće holandski premijer Jan Peter Balkenende, nemačka kancelarka Angela Merkel i portugalski premijer Žoze Sokrates, piše holandska štampa.

Na sastanak će takođe biti pozvan budući francuski predsednik ili predsednica - Nikola Sarkozi odnosno Segolen Roajal.

Portparol Evropske komisije Johan Laitenberger je rekao da Barozo želi da podstakne pregovore o ustavnom ugovoru. Laitenberger je dodao kako predsednik Komisije već obavlja neformalne razgovore s evropskim čelnicima.

Ovaj neformalni sastanak od izuzetne je važnosti budući da se održava samo nekoliko nedelja prie samita Evropske unije u junu na kom bi evropski čelnici trebalo da usuglase okvir novog ustavnog ugovora i plan njegovog donošenja. Takođe, buduća čelna osoba Francuske učestvovaće na sastanku posvećenom Evropskom ustavu na kom će zauzeti francuski stav po prvi put nakon dve godine od neuspeha referenduma u Francuskoj.

Evropska unija sa nestrpljenjem očekuje rezultate izbora u Francuskoj, ključnoj članici EU-a, budući da je izbor Sarkozija odnosno Roajalove od izuzetne važnosti za nastavak pregovora o ustavu EU-a. Iako se Evropska komisija službeno suzdržava od izražavanja podrške predsedničkim kandidatima, neki Komisijini funkcioneri podržavaju izbor kandidatkinje francuskih socijalista.

Segolen Roajal već se založila za održavanje referenduma o novom ustavu, dok se Sarkozi poput britanskog premijera Blera i holandskog premijera Balkenendea zalaže za stvaranje mini-ustava kome neće biti potrebna podrška francuskih građana na referendumu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: