Petak, 19.01.2007.

21:38

"Govor mržnje politički problem"

Institucije u Srbiji trebalo bi više pažnje da posvete suzbijanju govora mržnje, ocenili učesnici okruglog stola.

Izvor: Beta

Podrazumevana plava slika

Tokom razgovora predstavljen je izveštaj JUKOM-a o diskriminaciji u medijima. Direktorka JUKOM-a Biljana Kovačević Vučo rekla je da je govor mržnje pre svega politički i pravni problem, a najmanje medijski.

"Mediji igraju važnu ulogu u širenju govora mržnje, ali nisu promoteri, već samo transmisija onoga što se u društvu dešava", rekla je Kovačević Vučo.

Ona je ukazala na više primera odsustva reakcije na govor mržnje državnih institucija, pravosuđa, predsednika i premijera Srbije, kao i Ministarstva za kulturu i informisanje i Republičke radiodifuzne agencije.

Prema njenim rečima, aktivisti JUKOM-a "uvek su na oštrici brijača, jer ne žele da se rasprava (o slučaju govora mržnje) svede na
odbranu nečije ličnosti", već je cilj da se ukaže da je reč o pozivu na netoleranciju, nasilje i diskriminaciju, koji političari često proglašavaju za legitiman stav.

"Protiv smo toga i da se svaki kritički stav proglašava za govor mržnje", dodala je Kovačević Vučo.

Ona je ukazala na odnos sudova u slučajevima govora mržnje u medijima, navodeći da je JUKOM do sada podneo 11 tužbi, a da su već donete tri presude u kojima je tužbeni zahtev odbijen.

Od suda je zatraženo samo da u slučajevima govora mržnje u medijima naloži objavljivanje konstatacije da je takav govor praktikovan i da se to oceni kao neprihvatljivo, objasnila je Kovačević Vučo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: