Od početka ove godine u Srbiji je zabeleženo 45 smrtnih slučajeva i 695 teških povreda na radu, izjavila je direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić.
Na dvodnevnom skupu pod nazivom "Procena rizika na radnom mestu", ona je ocenila da bi procena rizika na radnom mestu, kao jedna od zakonskih osnovnih obaveza poslodavca, trebalo da vidno smanji broj povreda na radu, profesionalnih oboljenja i bolesti u vezi sa radom.
"Ove godine je donet Pravilnik o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu, a obaveza je poslodavaca da od 2. septembra ove godine do 2. septembra 2007. godine godine procene rizik na radnom mestu i radnoj okolini", kazala je ona.
Božić je istakla da je princip procene rizika u zemljama Evropske unije pokazao odlične rezultate, jer smanjuje broj povreda i istovremeno dovodi do smanjenja finansijskih troškova poslodavca.
Zemlje Evropske unije, koje to rade, navela je ona, poslednjih desetak godina su izračunale koliko staju mere po radnom mestu prema branšama.
"Tako Holandija u startu po svakom zaposlenom mora da odvoji oko 1.700 evra, a jedna smrtna povreda, na današnji dan košta 7.500 radnih dana, pomnoženo sa osam časova i sve to pomnoženo sa cenom rada", rekla je direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na rad.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare