Petak, 15.09.2006.

17:23

Osude specijalnlih odnosa sa RS

Po objavljivanju vesti da će Srbija i RS potpisati novi sporazum o specijalnim odnosima, iz Sarajeva su stigle osude.

Izvor: B92

Default images

U Vladi Srbije kažu da je sporazum u potpunosti u skladu s Dejtonskim sporazumom i da ni na koji način ne dovodi u pitanje integritet Bosne i Hercegovine. Analitičari, međutim, kažu da potpisivanje sporazuma baš u ovom trenutku treba posmatrati u kontekstu predstojećih izbora u BiH i finala pregovora o statusu Kosova.

U Vladi Srbije demantuju da sporazumom sa Banjalukom Beograd dovodi u pitanje integritet Bosne. Reč je o uspostavljanju bolje ekonomske saradnje, kaže ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić.

"Nacionalni investicioni program predviđa oko 100 miliona evra za ulaganje u Republiku Srpsku. Zatim imamo nekoliko zajedničkih projekata, već jesenas počinjemo da gradimo most na Savi koji finansira Srbija, a RS granični prelaz. Biće mnogo zajedničkih poslova, posebno na projektima infrastrukture", kaže Ilić.

U Sarajevu najavu potpisivanja sporazuma komentarišu kao "diplomatski skandal Beograda", koji ne doprinosi boljem razumevanju naroda dve države.

Ekonomija, patriotizam, politika...

Koštunica i tadašnji predsednik RS Šaroviæ u Banjaluci 2001. (Fonet)
Željko Kopanja, vlasnik banjalučkih Nezavisnih novina, kaže da nema razloga za strah i dodaje da Republika Srpska i sa Hrvatskom namerava da napravi sličan dogovor.

"To je opet ona stara priča o velikoj Srbiji, a zaista nema veze ni sa čim, jer mislim da je došlo do kvalitativno novih odnosa između Vlade Republike Srpske i Vlade Srbije, koja se sada sve više bazira na ekonomskoj saradnji i tu nema nikakvih zavjera. Samo bih rekao da je Vlada RS-a već formirala komisiju za stvaranje novih boljih odnosa sa Vladom Hrvatske, odnosno bolje ekonomske saradnje RS-a i Hrvatske", kaže Kopanja.

Ipak, ma koliko se govorilo o ekonomskoj saradnji koju će olakšati sporazum, zbog vremena u kome se on potpisuje, mora se posmatrati i u političkom kontekstu, ocenjuje Stevan Nikšić, novinar nedeljnika NIN.

"U tom kontekstu, Kosovo s jedne strane, a izbori u Bosni s druge, ta priča o specijalnim odnosima Beograda i Banjaluke dobija i na jednoj i na drugoj strani na specifičnoj težini i čini tu priču klizavom, potencijalno politički opasnom, zato što daje mogućnost da se lako zloupotrebi i da postane nešto što bi se obilo o glavu i Beogradu i Banjaluci", kaže NIkšić.

Sporazum koji će najviši državni funkcioneri RS i Srbije potpisati 26. septembra u Banjaluci, predstavlja minimalno dopunjeno izdanje već postojećeg sporazuma iz 2001, odnosno 2005. godine, tvrde u Vladi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

25 Komentari

Podeli: