Četvrtak, 04.01.2001.

17:40

UZBUNA U EUROPI

Izvor: B92

Default images
U sedista NATO u Briselu nastoje da ublaze uznemirenost u javnosti zemalja clanica, nakon sto je Rim zatrazio da NATO ispita uzroke smrti sestorice italijanskih vojnika koji su sluzili u sastavu mirovnih snaga u Bosni i na Kosovu. Dnevni red redovnog sastanka Stalnog veca NATO, zakazanog za sredu, jos nije gotov, kazu u sedistu Alijanse u Briselu, i ne zna se da li ce na njemu biti i pitanje osiromasenog urana. Kako javlja agencija SENSE, u sedistu NATO u Briselu demantovali su da ce se ove subote na visokom ili bilo kom drugom zvanicnom nivou, raspravljati o osiromasenom uranu, kako je ranije bilo receno iz talijanskog Ministrastva odbrane. Premda je Italija za sada jedina clanica koja je sluzbeno trazila blize objasnjenje od NATO u Briselu, druge zemlje najavile su da ce njihovi vojnici biti medicinski ispitani da se vidi da li se njihova oboljenja mogu povezati s takozvanim "balkanskim sindromom". Pod tim izrazom misli se na stetne posledice po zdravlje koje nastaju u kontaktu s osiromasenim uranom, od cega se sastojalo punjenje neke municije koriscene u Bosni i na Kosovu. Od pocetka krize Italija je na Balkanu imala oko 60.000 vojnika i 15.000 civila. Nezavisno od NATO, italijansko ministarstvo odbrane provesce vlastitu istragu o eventualnoj povezanosti smrti od raka i upotrebe municije koja sadrzi osiromaseni uran.

Posle Portugala koji ce pregledati svojih 900 vojnika, i Spanije, koja je najavila temeljite preglede svih svojih 32.000 vojnika, i Turska je najavila ispitivanje nad svojim trupama koje su sluzile na Balkanu. Belgija i Portugal traze istragu na medjunarodnom nivou o "balkanskom sindromu". Spanija je rekla da su prvi testovi provedeni nad vojnicima koji su sluzili na Balkanu negativni. U Grckoj takodje nemaju indikacija da su grcki vojnici bili izlozeni stetnim zracenjima. Grcka sprovodi redovna ispitivanja nad svojih 1.400 vojnika koji su bili ili su sada stacionirani na Kosovu i svi su testovi negativni, rekao je agencijama grcki ministar obrane Dimitris Apostolakis. Nemacka je rekla da testovi koji su se u proslih godinu dana sprovodili nad nemackim vojnicima stacioniranim na Kosovu, nisu ukazali na bolesti koje bi se povezivale sa izlozenoscu radioaktivnosti. I Finska , koja nije clanica NATO, ali je imala 2.000 vojnika rasporedjenih na Balkanu, rekla je da su uzorci testova na urinu njihovih balkanskih veterana negativni.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: