Četvrtak, 21.04.2005.

16:41

UEFA: Osam svojih igrača u ekipi!

Izvor: B92, Beta

Default images

Evropska fudbalska unija (UEFA) donela je dugo očekivanu odluku o propisanom broju igrača koji su ponikli u klubu, tako da će klubovi od sezone 2008/09 morati u evropskim takmičenjima da imaju bar osam takvih igrača.

Pravilo će početi da se primenjuje od sezone 2006/07. u kojoj će klubovi u Ligi šampiona i Kupu UEFA morati da imaju četvoricu igrača iz kluba. Taj broj povećaće se na šest u sezoni nakon te, da bi dostigao osam u 2008/09. Ovo pravilo ne odnosi se na domaća takmičenja, iako UEFA ohrabruje nacionalne saveze da usvoje ovo pravilo i u domaćim takmičenjima.

Pravilo o igračima koji su do prvog tima došli kroz omladinske kategorije glavna je odluka UEFA na kongresu organizacije u estonskom gradu Talinu. Kongres je odlučio i da izbore za predsednika i Izvršni komitet odloži do 2007. godine, da bi se uskladila sa FIFA i drugim konfederacijama.
Pravilo je nastalo posle nekoliko meseci pregovora sa Evropskom unijom, vladama, političarima i svima koji čine fudbalski posao danas - klubovima, nacionalnim savezoma, trenerima i školama ovog sporta. Problem je bio kako uskladiti pravilo sa zakonima Evropske unije, pošto u Evropi više ne postoje nikakva ograničenja što se tiče transfera igrača.

Da bi igrač bilo koje nacionalnosti sada stekao status domaćeg, odnosno poniklog u klubu, mora da u uzrastu od 15 godina do 21 igra u mlađim kategorijama nekog kluba.

Cilj deklaracije u šest tačaka je da spreči bogate klubove da "gomilaju" igrače ili da jednostavno kupuju uspeh.

"Treniranje i razvoj igrača od ključne su važnosti za budućnost fudbala. Svaki klub u svakom nacionalnom savezu trebalo bi da ima udela u ovom procesu", navodi se u tekstu deklaracije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

32 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: