Džon Ešli je izjavio da više od 7.000 radnika elektroprivrede, koji su ostali bez posla od 1999. godine, neće imati nikakve povlastice prilikom izmirenja duga za struju niti će biti vraćeni na posao jer KEK ima dovoljno zaposlenih. Ešli je najavio da će ta korporacija ubuduće dužnicima naplaćivati popravke elektične mreže.
"U slučaju kvara na mreži, prvo će se razmotriti da li u toj zoni većina potrošača plaća struju, a ako izveštaj bude pozitivan KEK će otkloniti kvar. U suprotnom, od potrošaca će se zahtevati da obezbede sredstva", rekao je Ešli, predstavljajući novu politiku preduzeća. Potrošačima u zoni kvara, koji nisu plaćali struju ponudićemo ugovor i odrediti način za izmirenje duga, rekao je Ešli.
Ešli je rekao da će od nove godine potrošači koji plaćaju račune imati jednočasovne restrikcije na svakih pet sati, dok će neplatiše struju imati tri sata, a zatim tri sata biti bez struje. Izvršni direktor KEK-a rekao je da u periodu od 1989. do 1999. godine nije ulagano u kosovske elektrane, a da je od 1999. godine do kraja ove godine uloženo 60 miliona evra.
Ešli nije mogao da objasni paradoksalnu situaciju da je u tom periodu na Kosovu struje bilo i za izvoz, dok je danas proizvodnja nedovoljna i za zadovoljene sopstvenih potreba. KEK trenutno distibuira potrošačima 710 megavata struje, i to 590 iz sopstvene proizvodnje i 120 iz uvoza, rekao je Ešli.
Ešli je više puta apelovao na potrošače da izmire obaveze, pošto više nema donacija iz kojih bi se obezbedila sredstva za saniranje mesečnih gubitaka od 2,1 milion evra. Prema Ešlijevim rečima, KEK od potrošača naplaćuje samo 29,5 odsto potraživanja. On je dodao da je Kosovo trenutno na prvom mestu u Evropi po stopi rasta potrošnje struje, koja godišnje iznosi sedam odsto. KEK će predložiti da se na Kosovu formira posebna jedinica policije i sudsko odeljenje koji bi se isključivo bavili naplatom potraživanja tog preduzeća, izjavio je Ešli. Ešli je rekao da smatra da Srbi, vlasnici uzurpiranih stanova, treba da dokažu da nisu stvarno trošili struju u određenom vremenskom periodu, inače će morati da je plate.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare