Sreda, 22.09.2004.

16:09

Ojdanić traži otvaranje arhiva

Izvor: B92

Default images

U decembru, održaće će rasprava po zahtevu Ojdanića da susedi SCG i NATO otvore arhive za period 1. januar–20. jun 1999.

U Haškom tribunalu će od 1. do 3. decembra biti održana rasprava o zahtevu bivšeg ministra odbrane SRJ Dragoljuba Ojdanića, koji je zatražio da zemlje članice NATO i jugoslovenski susedi otvore svoje vojne i obaveštajne arhive i dostave odbrani dokumentaciju koju imaju o generalu Ojdaniću a koja se odnosi na period 1. januar – 20. jun 1999. godine.

Zemlje članice NATO kao i Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Makedonija, Bugarska i Rumunija pozvane su da do 29. oktobra upute sudu pisane podneske u vezi sa zahtevom odbrane generala Ojdanića, kao i da pošalju svoje predstavnike na trodnevnu raspravu koja će biti održana u decembru.

Branilac generala Ojdanića Tomislav Višnjić u izjavi za B92 kaže da je odbrana tražila da joj se na uvid stave sve beleške, zapisnici i druga dokumenta u vezi sa događajima na Kosovu, koja su sačinjena na osnovu prisluškivanih razgovora u kojima je učestvovao general Ojdanić ili razgovora u kojima je pominjan. Odbrana traži uvid i u ostale dokumente, izveštaje, beleške, uključujući i izveštaje obaveštajaca i diplomata iz Beograda u kojima se general Ojdanić pominje.

Višnjić podseća da je više funkcionera Zapada, uključujući bivšeg glavnokomandujućeg NATO-a Veslija Klarka i nekadašnje glavne tužiteljice Haškog tribunala Luiz Arbur govorilo o značaju obaveštajnog rada u prikupljanju dokaza o događajima na Kosovu. On kaže da je i Njujork Tajms, u junu 2001. godine pisao da je u ratu na Kosovu upotrebljen čitav arsenal moderne špijunske opreme čime je omogućeno prikupljanje ogromne količine materijala o tim događajima. "Na osnovu toga odbrana zaključuje da se u arhivama pomenutih zemlja nalazi obilje materijala koji bi mogao biti od koristi generalu Ojdaniću u dokazivanju da on nije odgovoran za zločine koji su navedeni u Haškoj optužnici", kaže za Višnjić za B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: