Specijalno za Danas
Bilefeld - Danima se u njemačkim medijima vrši pritisak na saveznu vladu i njemačkog kancelara Gerharda Šredera, da ulože žalbu na presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu povodom takozvane Karolina presude. Napisani su silni uvodnici u kojima se govorilo o "crnom danu" za slobodu štampe, medija uopće, a apel saveznoj vladi je potpisalo 40 glavnih urednika njemačkih medijskih kuća. No, njemačka vlada je odbila da se upusti u prigovor na odluku Evropskog suda, priopćila je savezna ministrica pravosuđa Ciprius, na što su Bild i drugi listovi Špriger ferlaga zatražili njenu ostavku. Njemačkog kancelara Šredera ti mediji sada još jače napadaju, iako odgovorni u njima dobro znaju da su šanse za korekciju izrečene presude bile ravne nuli.
"Njemačka nevjesta" princeza Karolina od Monaka se već desetak godina tužakala po svim njemačkim sudskim instancama, kako bi zaštitila svoj privatni život. Ona je u svim ovim procesima izričito zahtijevala pravo na zaštitu svoje privatne sfere, što je podrazumijevalo i zabranu objavljivanja njenih neautoriziranih slika u raznim privatnim ambijentima, kao i svakodnevnim prigodama poput kupovine i šetnje, ali je redom gubila procese, počev pred Zemaljskim sudom u Hamburgu, pa do Saveznog ustavnog suda u Karlsrueu. Na kraju se obratila Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, koji je u presudi od 26. juna ove godine ("Karolina presuda") odlučio da se javni interes i s time povezano pravo na ispoljavanje slobodnog mišljenja ne odnosi na slobodu objavljivanja privatnih forografija, nego se ograničava na "ideje", koje u najširem smislu mogu doprinijeti slobodi obrazovanja mišljenja.
Šta "Karolina presuda" znači u praksi možda ponajbolje ilustrira ponašanje ovdašnjih tabloida ili bolje rečeno "voajerske štampe" u posljednje vrijeme. Dok se petomilijunski hamburški Bild još i usudio da nedozvoljeno objavi fotografiju Gerharda Šredera sa njegovog prvog posjeta očevom grobu u Rumuniji, isti list se nije usudio objaviti sliku male Viktorije u šetnji hanoverskim ulicama u pratnji njenih novih roditelja. Ilustrativna je, također, izjava glavnog urednika Noje revju, ovdašnjeg "šarenog lista", koji je nedavno objavio obnažene grudi Britni Spirs dok proba komad odjeće u nekoj robnoj kući, u kojoj priznaje da se ne bi usudio objaviti ovu fotku da se radilo o "njemačkim zvijezdama".
Iako su u prvi mah protivu "Karolina presude" Evropskog suda za ljudska prava ustali redom svi mediji, tvrdeći da bi bez prava na objavljivanje i slika iz privatnog života ostali neotkriveni brojni politički i financijski skandali u poslijeratnoj Njemačkoj, u međuvremenu počinje da se o posljedicama ove znakovite presude iz Strazbura odmjerenije govori i piše, makar u ozbiljnijim medijima. U ovim komentarima se zaključuje da su gubitnici u "Karolina presudi" samo oni mediji koji su iz "jedne vrste voajerizma razvili veoma lukrativne poslove", pri čemu se veoma često gazilo po ljudskom dostojanstvu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare