Nedelja, 15.08.2004.

10:23

Sezona rasprodaja, invazija potrošača

Prodavci se gotovo takmiče ko će istaći najupadljiviji natpis, koji će privući potrošače da kroče baš u njihovu radnju – "Totalno sniženje", "Totalni popust", "Totalna rasprodaja", "Cene nikad niže", "Idemo do dna" i slično. Pitanje je, ipak, zašto nema onih gužvi koje se beleže na rasprodajama u svetu i zašto ljudima ovde ruke nisu pune kesa.

Default images

Na gotovo svim izlozima, pa i robne kuće "Beneton" na Terazijama, izlepljeni su plakati da je totalno sniženje u toku. Rukovodilac Radmila Bjelovuk kaže da je letnja kolekcija snižena od 20 do 70 odsto i da je rasprodaja pri kraju, jer je počela krajem juna.

"Ja znam da je i ovde, kad smo stavili natpis 'totalno sniženje', u roku od deset minuta krenula invazija potrošača da vide šta može da se kupi na sniženju. Oni su znatiželjni da vide šta se dešava. Na psihu potrošača dosta utiču poruke poput 'sniženje', 'totalno sniženje', 'idemo do kraja', 'samo danas' i slične", kaže Radmila Bjelovuk.

Nisi baš svi potencijalni kupci ubeđeni da je reč o totalnom sniženju. Neki kažu da cene možda i nisu previsoke s obzirom na to kolike su bile pre sniženja. Devojka koja gleda džemperić, čija je cena pre sniženja bila 3.936, a sada je 2.834 dinara kaže da joj ipak mnogo da da toliko.

Jedan Beograđanin kaže da je nekoliko meseci gledao malu enciklopediju o ručnom naoružanju, koja je koštala između 1700 i 1800 dinara. "Meni je bilo mnogo da dam toliko novca za takvu knjigu. Strpeo sam se, jer sam pretpostavio da će biti na popustu. Juče sam je našao na popustu za 440 dinara i odmah sam je kupio", kaže on. Njegovo iskustvo je i da neki vlasnici knjižara u izlozima 'najave' popust od 90 odsto, ali da, kad uđe i pita o čemu je reč, prodavačice kažu da ništa nije toliko pojeftinilo, ali da je vlasnik rekao da na vratima knjižare 'najave' da je popust baš toliki.

Sugrađani kažu i da natpisi poput 'totalno sniženje' samo privlače kupce da uđu u radnju."Obično ne kupim ništa, jer su cene još visoke", kaže jedna od naših sagovornika.

Nada Stevanović godinama živi u Italiji, trenutno je na odmoru u Beogradu. Ona nam je ispričala kako izgledaju totalne rasprodaje u Rimu. "Postoje takozvani 'poslednji dani' krajem avgusta, kad već pristiže jesenja roba. Tada su neverovatne rasprodaje, a ispred radnji dolazi i do tuča, redovi su neverovatni. Svi su puni kesa, idu po prodavnicama da vide šta ima da se kupi. Tih dana se cene kreću između 5 i 10 evra, jer je vlasnicima cilj da rasprodaju svu robu. U Rimu je datum početka rasprodaja utvrđen zakonom, ove godine je to bio 17. jul. Sve cene se spuštaju na 20 do 30 odsto prvobitne vrednosti. Čak ide i inspekcija da proverava, da ne bi došlo do situacija da se najavi popust od 40 odsto, a da ga zapravo nema", kaže Nada Stevanović.   

Predsednik Pokreta potrošača Beograda, Petar Bogosavljević kaže da nema nekih posebnih pravila kojima se regulišu sniženja cena u našim radnjama. On dodaje da će i to pitanje, po radnoj verziji Zakona o zaštiti potrošača, biti na određen način obrađeno, upravo da ne bi bilo zloupotrebe potrošača i najava rasprodaja koje nekada i ne postoje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: