Četvrtak, 05.08.2004.

13:17

Preti nestašica derivata

Izvor: B92

Default images

Predsednik UO Udruženja privatnih trgovaca naftnim derivatima "Nafta" kaže da ti derivati treba da poskupe za 10 odsto.

"Sve pumpe u Srbiji koje dnevno prodaju oko 5.000 litara s postojećom cenom mesečno gube oko 300.000 dinara", rekao je Radomir Ristić. On je rekao da su uvoznici i prerađivači nafte u teškoj situaciji zbog toga što se ne menjaju cene i dodao da, prema njegovim saznanjima, i Naftna industrija Srbije zbog toga dnevno gubi oko milion evra.

Predsednik nadzornog odbora AD Nafta, Lazo Antonijević, pozvao je Vladu da, ukoliko ne želi da odobri rast cena, smanji akcize na gorivo: "Zahvatanje od 37 dinara po jednom litru benzina je jedno od najvećih u okruženju, ako nije i najveće, a pri tom, imajući u vidu da je država vlasnik NIS-a, samim tim što je zatvorila granice, ponaša se monopolistički i nas je dovela u takvo stanje da ekonomski nećemo postojati. A za godinu dana, kada se tržište otvori, mi nećemo moći da se uhvatimo u koštac sa svim svetskim kompanijama i to će nas dovesti do bankrota."

Privatnici upozoravaju da tokom vikenda neće moći da toče sve vrste goriva, jer ih NIS ne isporučuje. Iako je B92, iz veoma pouzdanih izvora u NIS-u saznao da je, zbog kvara u rafineriji nafte u Novom Sadu, proizvodnja eurodizela obustavljena, zbog čega se ova vrsta goriva trenutno isporučuje samo prioritetnim potrošačima, Naftna indusitrija tvrdi suprotno. Naime, NIS je saopštio da su benzinske stanice dobro snabdevene, da ta kompanija derivate isporučuje svima sa kojima ima ugovore o snabdevanju, kao i da privatnici eurodizel dobijen uslužnom preradom nafte ne prodaju na domaćem tržištu, već ga izvoze. U NIS-ovim rezervoarima se nalazi oko 62 miliona litara motornih benzina i dizela dobijenih uslužnom preradom od čega je više od devet miliona litara upravo vlasništvo 'Nafte', stoji u saopštenju NIS-a.

Lazo Antonijević kaže da je situacija sa euro dizelom alarmantna: "Prema poslednjim informacijama iz NIS-a, mi i dalje nećemo dobijati derivate, što je nedopustivo. Zatvorene su granice, ne možemo kupiti napolju ni na domaćem tržištu."

U međuvremenu, cene sirove nafte od jutros ponovo rastu, nakon što su na kratko, posle tri dana uzastopnih rekorda, pale ispod 43 dolara za barel. U jučerašnjem poslovanju na njujorškoj berzi dostignut je rekord od 44,34 dolara za barel, što je čak 12,50 dolara više nego pre godinu dana. Nafta neprekidno poskupljuje od 28. jula, pre svega zbog neizvesnosti oko sudbine najveće ruske petrolejske kompanije Jukos, izvoza iz Iraka i straha od terorističkih napada u SAD.

Imajući to u vidu, novinar lista "Ekonomist", Rade Repija, za B92 kaže da bi Vlada morala da odobri poskupljenje naftnih derivata: "Svakako da će benzin morati da poskupi ili ćemo se suočiti sa onim na privatnim pumpama da nemate derivata. Dakle, ili ćete imati jeftin benzin kojeg nećete imati ili ćete imati benzin po realnim cenama."

Rade Repija upozorava i da Vlada ne poštuje sopstvenu Uredbu o formiranju cena nafte: "Pitanje je zašto to vlada radi kad i državna kompanija NIS, mada to niko u NIS-u neće zvanično potvrditi, gubi na maloprodajnim cenama derivata i da je upravo NIS tražio povećanje cene derivata. Zanimljiva je teorija da neko pokušava da oslabi naftnu privredu kako bi ona bila pogodnija za prodaju nekoj drugoj zainteresovanoj strani. Iz daljih poteza vlade videćemo u kojoj meri je ta teorija tačna."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli: