Četvrtak, 29.07.2004.

12:09

Svi protiv svih

Default images

Rat "svih protiv sviju" u zrenjaninskoj Jugoremediji ne jenjava, naprotiv preti da preraste u sukob "prsa u prsa" u kojem ni glave neće biti bezbedne. U fabrici legitimnost osporava svako svakom: Samostalni (manjinski) sindikat sindikatu Nezavisnost i obrnuto, manjinski akcionari većinskom i takođe obrnuto. Dokazivanje pravde i krivice odavno je iskočilo iz zrenjaninske fabrike lekova i onog običnog, dnevnog, iole logičnog poimanja. Verovatno ni mnogim žestoko zavađenim radnicima više nije jasno zašto je i kako sve počelo.

Od ukupno 430 farmaceuta u Jugoremediji štrajkuje njih 130, organizovanih pod barjakom Samostalnog sindikata. Oni osporavaju privatizaciju fabrike u kojoj je makedonska kompanija "Jaka 80" postala većinski vlasnik. Njihovu argumentaciju, međutim, nije uvažio Viši trgovinski sud u Beogradu koji je nedavno potvrdio da je "Jaka 80" vlasnik 61 odsto akcija. Buntovnici su svoju pravdu tražili i u Beogradu, protestujući pred Vladom Srbije, a fabriku su proglasili slobodnom teritorijom na koju ne puštaju ni većinskog vlasnika ni kolege koji bi da rade. U koštac su uključeni i plaćenici privatnih agencija za obezbeđenje, dovlačeni su i psi specijalci.

Juče se pred Vladom Srbije okupilo stotinak radnika Jugoremedije, članova Nezavisnosti, koji nemaju primedbe na privatizaciju, niti im smetaju nove gazde. Štrajkbreheri, kako ih nazivaju ljuti štrajkači, zahtevaju od Vlade da im se omogući nesmetan rad i garantuje bezbednost na radnom mestu. Traže i da im Vlada pomogne u sprovođenju sudskog rešenja Višeg trgovinskog suda. Saopštili su i da je poslovodstvo povećalo zarade za 30 odsto (tvrde da bi mogli da zarade i 30 hiljada dinara), sedamdesetak novih radnika primljeno je u stalni radni odnos, u proizvodni program uvedene su nove mašine, većinski vlasnik nastavlja investicije. Dodali su i da policija ne reaguje iako je atmosfera u fabrici užarena kao u visokoj peći. Kao i ranije "samostalci" i "nezavisnjaci" su predali svoje zahteve na vladinoj portirnici. I vratili se kući, u fabrički haos.

Elem, u Srbiji ne štrajkuju samo gladni, zaboravljeni i obespravljeni. Nezadovoljni su i siti, oni za koje ima posla i novca, što suludo zvuči tamo daleko, u svetu sa kojim bi da se integrišemo. "U dobru je lako dobar biti", recitovali su naši preci davno pre tranzicije, ali kako samoupravljačima objasniti da više ne stanuju ovde?

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: