Predsednik Srbije Boris Tadić završio je posetu SAD uz ocenu da bi to mogla da bude istorijska prekretnica.
Tadić je ocenio i da je na Srbiji da iskoristi novu šansu koja joj je pružena u međunarodnoj zajednici. Poslednji dan Tadićeve posete Vašingtonu obeležili su susreti na Kapitol hilu, izlaganje u Nacionalnom pres-klubu i sastanak s predsednikom Svetske banke Džejmsom Vulfensonom, za B92 javlja Helena Đorđević.
"Saradnja s Haškim tribunalom je nacionalni interes Srbije, a SAD su vitalan partner naše zemlje, izjavio je Tadić tokom izlaganja u vašingtonskom Nacionalnom pres-klubu. Tadić je rekao da će general Ratko Mladić, ukoliko je u Srbiji, biti uhvaćen, i naglasio da u Beogradu postoji konsenzus oko saradnje s Haškim tribunalom. Boris Tadić je naglasio da je potpuno netačna informacija, koja se pojavila u tabloidu Kurir, da će američki marinci biti angažovani u Srbiji u akciji hapšenja Mladića.
Odgovarajući na brojna pitanja o budućnosti Kosova, Tadić je rekao da u rešavanju pitanja statusa Pokrajine mora biti poštovana rezolucija 1244. "Sa moje tačke gledišta, kao predsednika Srbije, nezavisnost Kosova je neprihvatljiva. Ako albanski lideri u Prištini očekuju da će neko u Beogradu podržati nezavisnost Kosova, to nije realno. Ja ću podsticati proces pregovora, učiniti sve da budu stvoreni uslovi za dijalog Albanaca i Srba jer samo kroz dijalog možemo naći rešenje za Kosovo", kaže on.
Tadić je razgovarao i s predsednikom Svetske banke Džejmsom Volfensonom. "Govorili smo o programima koji su u začetku, kojima je pretio finansijski zastoj, postojala je mogućnost da suma novca bude smanjena za ovu godinu. Mislim da smo se dogovorili za onu koja je bila prošle godine, što je veoma važno. S druge strane, govorili smo o potencijalnom projektu iza koga bi stale organizacije Svetske banke, a koji bi imao strateški, energetski i investicioni značaj, kao što je izgradnja naftovoda od Konstance, preko Pančeva do Trsta. Takav projekat bi imao ogroman značaj za Srbiju, stratešku poziciju i razvoj naše ekonomije", rekao je on. Tadić je najavio i skoru posetu prvog čoveka Svetske banke Beogradu.
Boravak u Vašingtonu Tadić završio je razgovorom s demokratskim senatorom Džozefom Bajdenom, članom senatskog Odbora za spoljne poslove, a koji je izjavio da je za obe političke stranke u SAD Tadić sinonim budućnosti.
Mnogi od novinara koji su pratili posetu, ali i vašingtonski analitičari, primećuju da je Tadić primljen s državnim počastima kakve godinama nisu ukazane nijednom zvaničniku sa prostora Srbije i Crne Gore. Sumirajući rezultate posete, Tadić je ukazao na poruke koje ona šalje i na novu šansu za Srbiju, posle one propuštene 2000. "Ovo je bila veoma prijateljska poseta i to je značajan signal koji Srbija mora da primi. Ovo je bila poseta u kojoj smo govorili o konkretnoj pomoći i o preduslovima te pomoći koji su na Srbiji i na Crnoj Gori, a ne na SAD, imajući u vidu naše zakone i međunarodne obaveze, a pre svega saradnju s Haškim tribunalom. Ali, to je poseta koja u slučaju rešenja naših odnosa s Haškim sudom potpuno otvara saradnju SAD i Srbije i to je, uz taj uslov, poseta koja bi mogla da bude vrsta istorijske prekretnice. Na nama je da li ćemo iskoristiti potencijale te posete, ili ne", rekao je Tadić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 23
Pogledaj komentare