Evropska komisija je saopštila da je ponovo, počev od 7.avgusta, uspostavila preferencijalni režim za uvoz šećera iz SCG.
Posle godinu i po dana zabrane na izvoz šećera, domaće fabrike će od 8. avgusta ponovo moći da izvoze šećer u zemlje Evropske unije po povlašćenom tretmanu. Očekivani profit od budućeg izvoza šećera je oko 100 miliona dolara. Odluka Brisela, medjutim, ima i jedan uslov. Kako kaže potpredsednik Vlade Miroljub Labus srpska vlada u naredna tri meseca treba da završi istragu u vezi sa šećernom aferom i da one koji su odgovorni za uvođenje suspenzija privede pred lice pravde. Inače, odluku o ukidanju zabrane na izvoz šećera zvaničnici u Evropskoj uniji objašnjavaju olakšavanjem izvoza Srbiji i Crnoj Gori ali i političkim razlozima.
Ukidanje zabrane povlašćenog izvoza šećera konkretno znači da će naše šećerane umesto 200 evra po toni, šećer moći da izvoze po ceni od 600 evra po toni. Takav tretman srpske šećerane imale su od kraja 2000. godine, do maja prošle godine kada je Brisel zabranio izvoz zbog sumnje da su srpske firme prepakivale uvezeni šećer i kao takav izvozile u zemlje Evropske Unije. Potpredsednik republičke Vlade Miroljub Labus za B 92 poručuje da će seljaci i proizvodjači šećera moći da odahnu: “Od 8. avgusta opet ćemo moći da izvozimo šećer bez plaćanja carina. To znači da su nam obnovljeni preferencijali, a to godišnje znači oko 100 miliona dolara izvoza. Seljaci koji seju šećernu i repu i šećerane će moći da odahnu, a svi viškovi će moći da budu izvezeni u Evropsku Uniju. Nema nikakvih ograničenja vezano za viškove proizvodnje šećera. Međutim, mi moramo u naredna tri meseca da dovršimo istragu o tome ko je odgovoran za ukidanje preferencijala”, kazao je Labus.
Zvaničnici Evropske Unije tvrde da ne planiraju uvodjenje kvota za uvoz šećera iz Srbije i Crne Gore, iako se o celom pitanju trgovine šećerom vodi velika rasparava.
“Mi smo videli da je načinjen veliki napredak u carinskoj službi, što je ključno u kontekstu priče da zemlju napuštaju originalni proizvodi”, kaže Džefri Baret, šef delegacije Evropske Komisije u SCG: “Međutim, postoji jedno otvoreno pitanje, ja bih to nazvao „rešavanjem problema iz prošlosti“. Evropska Komisija mora da naplati carinske dažbine od evropskih uvoznika šećera i to u onim slučajevima kad nije bilo moguće dokazati da šećer potiče iz Srbije i Crne Gore. To je naš stalni zahtev Vladi Srbije, vlastima Srbije i Crne Gore. One treba da sarađuju s nama u identifikovanju lažnih potvrda o poreklu šećera”.
Evropski uvoznici i dalje će biti obavezni da proveravaju sve potvrde o poreklu poljoprivrednih proizvoda uvezenih iz Srbije i Crne Gore.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 33
Pogledaj komentare