Četvrtak, 15.07.2004.

08:30

Goran Kljajević ponovo predsednik Suda

Izvor: B92

Default images

Odluka da se suspendovani predsednik Trgovinskog suda Goran Kljajević vrati na tu funkciju izazvala je brojne reakcije.

Ta odluka Velikog personalnog veća Vrhovnog suda izazvala je uglavnom osude. Ime Gorana Kljajevića se, između ostalog, u poslednje vreme vezivalo upravo za “Mobtel” i naplatu ekstraprofita toj kompaniji. Trgovinski sud doneo je rešenje kojim se obustavlja naplata poreza “Mobtelu“.

Odluka personalnog veća da na dužnost vrati Gorana Kljajevića dodatno je nejasna  kada se u obzir uzme i činjenica da je u rešenju o suspenziji Kljajevića Vrhovni sud Srbije konstatovano njegovo nezakonito poslovanje u stečajnom postupku nad "Sartidom" i kompanijom "Ineks-Intereksport". Međutim, personalno veće je, bez razmatranja tih navoda, zaključilo da Kljajevića treba vratiti na mesto predsedniika Trgovinskog suda.

Predsednik Veća Vojimir Cvijović u izjavi za B92 objašnjava da predmet stečaja nije nešto o čemu personalno veće treba da raspravlja. “Predmet tog stečaja i zakonitost postupanja takođe nije bila predmet, nego samo da li je Kljajević, kao predsednik Suda, bio ovlašćen da oduzme, odnosno zameni stečajnog sudiju u jednom određenom vremenskom periodu. Veće je našlo da je on bio ovlašćen, odnosno da nije došlo do povrede kada je on doneo dva rešenja u odsustvu tadašnjeg stečajnog sudije. Znači, Veće nije ni ovlašćeno, niti se upuštalo u zakonitost tih odluka koje je Kljajević doneo, jer o tome odlučuje viši sud, nego samo da li je formalno bio ovlašćen da donese ta dva rešenja”, kaže Cvijović.

Međutim, Savet za borbu protiv korupcije objavio je u četvrtak izveštaj o stečaju "Sartida" u kom se, pored prethodne izvršne vlasti i Trgovinski sud optužuje za korupciju. Predsednik Saveta Verica Barać kaže da je zbog toga zatečena činjenicom da sudije koje su postupale u "slučaju 'Sartid'" sada napreduju u karijeri. “Juče smo čuli da Kljajević, koji je predsednik Trgovinskog suda, znači suda koji je uradio jedan od ovih, mislim najdrastičnijih primera i korupcije i kršenja zakona u sudskoj vlasti, vraćen na funkciju predsednika Suda“, kaže Verica Barać.

Bivši sudija Višeg trgovinskog suda Jelisaveta Vasilić smatra da je, čak i u slučaju da nije prekršio zakon, Kljajević odgovoran zbog toga što se za Trgovinski sud vezuju razne afere. “Ako Kljajević nije preduzeo sve postupke da utvrdi zbog čega postoje afere, koliko te afere utiču na ugled suda, onda mislim da treba razmisliti da li je on na taj način povredio svoju dužnost. Prema tome, to je jedan od razloga koji bi mogao biti relevantan za razrešenje”, kaže Jelisaveta Vasilić.

Sudija Goran Kljajević se u Miloševićevom režimu istakao decembra 1994, kada je poništio privatizaciju tada nezavisnog dnevnog lista “Borba“. Goran Kljajević je takođe čovek za kog se vezuju brojne afere i spekulacije. Jedna od takvih je bila i njegovo učešće u namernom teranju u stečaj mnogih društvenih preduzeća poput "Štampe", "Ateksa", "Beteksa", "Beka", "Brodogradilišta" i drugih, kako bi bila prodata budzašto unapred određenim licima. Pominjane su i njegove veze sa Zoranom Janjuševićem, koje su datirale još iz 90-ih godina, i zajedničko osnivanje fantomskih firmi koje su kasnije kupovale preduzeća po Srbiji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Podeli: