Kao što sneg u sred januara uvek iznenadi domaće putare, tako i Haški tribunal uvek iznenadi ovdašnje političare. Primer je i slučaj četvorice generala. Optužnica protiv njih objavljena je još oktobra prošle godine. Svi zvaničnici Tribunala, Evropske unije i SAD, od tada ponavljaju da optuženi moraju da se pojave u Hagu i da, bar za sada, nikakvo suđenje u zemlji ne dolazi u obzir. Sasvim razumljivo zbog brojnih izbora, međunarodni političari nisu preterano pritiskali Beograd, ali su s vremena na vreme podsećali da nisu zaboravili ni Mladića ni četvoricu generala.
Pošto je i 27. juna svetu pokazano fino, demokratsko lice, pomisliše možda da će Brisel, Vašington i ostali zaboraviti Hag, generale i ostale optuženike koje Karla del Ponte potražuje od Beograda. Ali, avaj, to se nije desilo. Hag je gde je nekad bio, a i Tribunal.
Oni koji nisu zaboravili Tribunal, Vuk Drašković i Ministarstvo spoljnih poslova SCG, prosledili su optužnicu protiv četvorice generala Okružnom sudu, čime je počela očekivana procedura njihovog izručenja. Razljućeni i iznenađeni generali reagovali su žestoko, a najdalje je otišao bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojša Pavković. On je zapretio da će osveta stići svakoga ko odluči o izručenju njega i još trojice policijskih i vojnih generala Haškom tribunalu. Pri tom nije naveo detalje, da li možda misli na metafizičku, božiju ili neku opipljiviju kaznu. Odgovarajući Pavkoviću, ministar Drašković je ocenio da država ne sme da pređe preko ovako otvorenih pretnji već da mora da reaguje.
Na novi haški "izazov", država prilično trapavo reaguje. Ministar Drašković izjavi jedno, ministar Stojković drugo, premijer Koštunica treće. Stvara se utisak da država (države) nema jasnu strategiju šta joj je činiti. Odluka nije laka, ali je jednostavna. Manevarskog prostora nema. Generali moraju u Hag i bolje bi im bilo da to sami shvate, a ne da prete. Ne bi trebalo ni SPS da preti. Povlačenje podrške manjinskoj vladi je njihov legitiman potez, ali nije baš da bi im to odgovaralo. Vlada će, uz podršku DS određenim zakonima, izdržati i bez SPS glasova još koji mesec, a na posle sledećih parlamentarnih izbora, malo je verovatno da će socijalista biti u parlamentu. U svom ovom ludilu, najlogičnije deluje poruka novoizabranog predsednika Borisa Tadića, koji poručuje da Srbiji sada treba politička stabilnost, a ne parlamentarni izbori. Zarad stabilnosti zemlje, generali treba već da pakuju kofere.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare