Nedelja, 04.07.2004.

10:34

Ko će dalje podržavati Vladu?

Izvor: B92

Default images

Posle subotnjih sednica glavnih odbora DS-a i SPS-a, nastavljaju se analize situacije na političkoj sceni Srbije.

Nakon odluke Glavnog odbora SPS-a da uslovi svoju podršku republičkoj Vladi izručenjem četvorice generala vojske i policije, na političkoj sceni Srbije pokrenuto je pitanje kohabitacije stranka slične političke orjentacije. Odnosno, mogućnost ponovne saradnje između stranka koje su činile izvorni DOS.

Tome je svakako doprinela i izjava predsednika Demokratske stranke Borisa Tadića da Srbiji u narednih godinu dana nisu potrebni izbori. Sve to nameće pitanje da li će onda DS umesto SPS-a u budućnosti davati podršku manjinskoj Vladi. Analitičar Vladimir Goati ocenio je za B92 da je poruka Tadića razumna i očekivana, jer izbori predstavljaju poramećaj redovnog života. Goati navodi i da će eventualnoj kohabitaciji stranaka doprineti uloga stabilnog predsednika republike. "Ja mislim da ćemo imati primer da će sada jedan stabilan predsednik, uz to predsednik koji pokušava da na neki način amortizuje te svakodnevne udare, da učini situaciju stabilnijom, da će predsednikova uloga biti nešto veća nego što se to možda očekuje, i zato očekujem kohabitaciju. Još jedna činjenica, koja je važna, da su bar dve partije u toj koaliciji, čini se, programski bliže partiji gospodina predsednika nego što su najjačoj stranci koalicije, mislim na G17 plus i SPO", rekao je Goati.   

Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković navodi u izjavi za B92 da je poruka jasna, odnosno da sledi kohabitacija između stranaka slične političke orjentacije. "Opstanak sadašnje vladajuće manjinske koalicije u dogovoru i kohabitaciji sa predsednikom republike, što znači da praktično to, istovremeno nosi faktički dogovor o ključnim pravcima reforme između stranaka vladajuće koalicije, pre svega DSS-a, i same Demokratske stranke koju predstavlja Tadić. Priča o tome da nećemo imati izbore u toku ove godine je priča koja govori o tome da postoji svest da se na novim parlamentarnim izborima neće razrešiti stvari i da su uvek potrebne postizborne koalicije više-manje istog sastava koji reprezentuje sužen okvir nekadašnjeg DOS-a iz 2000. godine".

Vladimir Goati dodaje i da odluka Glavnog odbora SPS-a o uslovljavanju podrške pokazuje da je prilikom stvaranja postojeće republičke Vlade postojao dogovor o neizručivanju Haškom tribunalu izmedju Demokratske stranke Srbije i Socijalističke partije Srbije.

Zoran Stoiljković navodi za B92 da su potezi Socijalističke partije Srbije očekivani, jer je pozicija koju su do sada imali ugrožena. "Nervoza koju pokazuje SPS jasno govori ne da je njima do izbora, nego da je njihova pozicija ekskluzivne stranke koja u parlamentu podržava manjinsku vladu sada ugrožena, jer je za očekivati da će ovaj dogovor između DS-a i stranaka na vlasti podrazumevati i dogovor oko nekih strateških zakona od kojih treba poći, imajući u vidu da čak i neki najširi dogovor mora biti postignut ako se želi ustav, dvotrećinska većina znači kompromis oko nekih stvari čak i sa radikalima", rekao je Stojiljković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Podeli: