Četvrtak, 01.07.2004.

07:53

Skupština o PDV-u

Izvor: B92

Default images

Skupština Srbije raspravlja o Predlogu zakona o stečajnom postupku i o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika.

Od svih evropskih zemalja, još samo Srbija i Bosna primenjuju porez na promet, a ne porez na dodatu vrednost. Ukoliko poslanici Skupštine Srbije usvoje Predlog zakona na dodatu vrednost, taj porez će i u Srbiji biti primenjivan od 1. januara iduće godine, umesto poreza na promet.

Direktor poreske uprave Vladimir Ilić za, B92 kaže da će PDV potpuno legalizovati poslove u privredi, jer niko ko redovno ne plaća obaveze prema državi neće moći da posluje. Ilić za B92 objašnjava da to znači da će poslovanje na sivom tržištu biti neisplativo, jer ukoliko jedan privrednik iz lanca utaji porez, platiće ga sledeći koji sa njim posluje: “Privredni subjekti, koji nisu u sistemu PDV-a, biće na jedan način diskriminisani, odnosno, ako obveznik PDV-a u lancu svog snabdevanja posluje sa firmom koja nije u sistemu PDV-a, neće imati pravo na povraćaj prethodno plaćenog poreza. Na neki način, intencija samo zakona, što će i poreski obveznici brzo shvatiti, jeste da je interes, pre svega njihov, da uđu u sistem PDV-a”, kazao je Ilić.

Predlogom zakona, predviđena je opšta poreska stopa od 18 odsto za proizvode i usluge, kao i posebne stope od 8 odsto za 11 grupa proizvoda, među kojima su hleb, mleko, brašno, šećer, jestivo ulje, lekovi, udžbenici, dnevne novine, ogrevno drvo.

Privrednik i predsednik unije poslodavaca Dragutin Zagorac upozorava da početak primene PDV-a može da naidje na poteškoće: “On tog istog trenutka počnje da oporezuje sve u prometu, na tržištu i ono što počinje da zaživljava. To opterećuje, ali kasnije to počne da se vraća. To “kasnije”, jeste ciklus koji može da traje i do godinu dana, dok se tržište ne uskladi”, kazao je Zagorac.

Iako se PDV odnosi samo na privrednike, ekonomisti, na osnovu  iskustva koje imaju zemlje u kojima je PDV ranije uveden, procenjuju da bi cene na malo mogle maksimalno da porastu za 2 odsto.

Inače, poslanici bi trebalo da razmatraju izmene i dopune Zakona o porezu na promet, o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit preduzeća, kao i o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Skupština će razmatrati i predloge zakona o igrama na sreću, lekovima i medicinskim sredstvima, energetici i o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Podeli: