Četvrtak, 03.06.2004.

08:26

Afere mogu da oteraju investitore

Izvor: B92

Default images

Deset dana uoči izbora u Srbiji pažnju javnosti mnogo više od kampanje zaokupljaju istrage povodom afera.

U javnosti dominiraju teme stečaja smederevskog “Sartida” , “šećerne afere” i naplate ekstraprofita “Mobtelu”. I dok jedni tvrde da Vlada koristi priliku da pojača poziciju svog kandidata, a drugi da samo ispunjavaju predizoborma obećanja data uoči parlamentarnih izbora, malo je reči o tome kako sve ovo može da se odrazi na strane investicije.

Novinar nedeljnika Vreme Miša Brkić razgovarao je ovih dana u slovačkim Košicama sa predsednikom “Ju-es-stil Evropa” Krisom Navetom: “Moj prvi utisak jeste da se rukovodstvo ‘Ju Es Stila Evropa’, ne mogu da kažem nervozno, ali da se ne oseća prijatno. Ova priča o Trgovinskom sudu i načinu na koji je ‘Sartid’ otišao u stečaj, o njoj nemamo dovoljno relevantnih informacija da bismo mogli da na osnovu njih donosimo zaključke. Dakle, ako sud bude rekao da je sve bilo u redu, ako kaže da nije bilo uredu, onda se priča vraća na početak i od tog trenutka Srbija se vraća u jedan vrlo ozbiljan problem otvorenosti zemlje za direktne strane investicije. Mene ne bi čudilo da tog trenutka i drugi američki investitori dignu sidra i kažu: ‘gospodo, igrajte se vi privrede, ali mi sa vama ne možemo da sarađujemo’”, kazao je Brkić.

Prema Brkićevim rečima, Kris Naveta naglašava da “Ju-es-stil Srbija” nema veze sa stečajem smederevske železare, kao i da njegova kompanija odbija bilo kakvu umešanost u  nezakonite poslove. Miša Brkić je od svojih sagovornika u Slovačkoj zatražio da uporede poslovanje železara u Košicama i Smederevu: “Dobio sam dosta zanimljivu uporednu analizu, koja je počela sa tehnologijom i stanjem opreme koju su zatekli i za koju kažu da je u Košicama bila daleko bolja, nego u Smederevu. Odatle zaista smešne izjave nekih ljudi iz Antikorupcijskog saveta koji se usuđuju da pričaju o tome koliko jedna železara vredi. Mislim da samo tržište može da odredi cenu jedne železare, a sve ovo drugo jesu levičarska naklapanja, da li vredi 23 miliona, 123 miliona ili milijardu i 23 miliona. To ne može da kaže ni jedan pojedinac, pa makar on bio i predsednik Antikorupcijskog saveta, već samo tržište”.

S druge strane, ministar finansija Mlađan Dinkić je posle konstatacije da je odluka Trgovinskog suda o zabrani prinudne naplate poreza na ekstraprofit “Mobtelu “ - pravno ništava, u sredu je rekao da je ona i nezakonita. Ne ulazeći u to o kakvoj je odluci reč, bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević kaže da Dinkiću nije prvi put da komentariše odluke sudova: “Ne priliči jednom nosiocu izvršne vlasti da komentariše odluku suda. Da li je odluka suda ništava ili nije ništava, to može da kaže samo viši sud. Jedino on, ukoliko neko podnese žalbu, može da kaže da li je neka odluka ispravna, a ministru finansija to ni malo ne priliči, iz dva razloga: prvi je zato što taj gospodin pojma nema o pravu, a drugo zato što se nalazi u izvršnoj vlasti. Ako je izvršna vlast pozvana da izvršava zakon u oblasti u kojoj ona postoji, onda je zaista prosto neverovatno da se svako ko se nalazi u toj poziciji prihvata nezahvalne dužnosti da ocenjuje odluku jednog suda”, kazao je Ivošević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Podeli: