Petak, 06.02.2004.

16:45

Još jedna akcija uklanjanja neregistrovanih takstista

Izvor: B92

Default images

Skupština grada Beograda još jednom je počela akciju uklanjanja takozvanih divljih taksista sa ulica glavnog grada. U prvoj fazi, koja bi, kako tvrde iz gradske vlade, trebalo da traje 15 dana, sa ulica će biti uklonjena sva taksi vozila koja nemaju tablu beogradske skupštine. Član Izvršnog odbora Vladimir Marković tvrdi da je već primetno da tih vozila više nema na beogradskim ulicama. S obzirom na to da je ove nedelje pomenuto šest taksi udruženja, među kojima su Belt, Šeri i CM Tursa, koja su, kako se tvrdi, nelegalna, Markovića smo pitali zašto su oni problem: "Radi se, dakle, o obavljanju vanlinijskog prevoza. U zakonu o prevozu u drumskom saobraćaju, striktno je precizirano šta je to vanlinijski prevoz. U vanlinijskom prevozu nigde zakon o prevozu u drumskom saobraćaju nije predvideo taksimetar, nikakvu krovnu oznaku sa natpisom i dovođenjem građana u zabludu da je to taksi prevoz sa oznakom Radio Belt ili bilo koje drugo preduzeće. Znači, praktično, vanlinijski prevoz je poseban, javni prevoz, u kojem se za svaki prevoz utvrđuju uslovi prevoza. I to je velika razlika u odnosu na auto-taksi prevoz."

Sa druge strane, predstavnici "Belta" i "Šerija" navode da sve što se traži od njih ispunjavaju i optužuju gradske vlasti, da pod uticajem direktora preduzeća "Beotaksi" i "Žuti taksi", donose loše odluke o taksi prevozu u Beogradu. Predstavnik firme "Belt", Radoslav Trišić, pozvao je Vladu Srbije da od gradske vlade preuzme posao regulisanja taksi prevoza u Beogradu i omogući slobodno tržište na kom bi bila moguća konkurencija. Predstavnik "Šeri transa", Srećko Bogojević, kaže da su, od kad ih je gradska vlast proglasila "divljim" prevoznicima, u njihovim preduzećima stalne inspekcijske kontrole. Oni su kao veliku poteškoću svom radu istakli zabranu upotrebe teksimetara. "Nije njihovo da oni određuju šta ću ja s tim taksimetrom da radim. U zakonu ne piše da je zabranjeno. A ja, po nekoj logici stvari, smatram da što nije zabranjeno, smatra se dozvoljenim", kaže Trišić. "Zašto se mi borimo da radimo na taksimetar? Da ne bi bili kao taksisti sa Železničke stanice, koji voze do Karađorđevog parka za 10 evra ili do Terazijskog platoa za 60 evra na pogodbu. Znači, oni nas teraju da mi budemo poput njih, da pljačkamo ovaj narod. Mi nećemo da ga pljačkamo, mi hoćemo da radimo pošteno po taksimetru, jer ja znam da je moj vozač vozio za istu relaciju od Železničke stanice do Karađorđevog parka za 72 dinara," izjavio je Bogojević.

Vladimir Marković ističe da sporna udruženja imaju pravo samo na vanlinijski prevoz, odnosno za vožnju moraju da poseduju putni nalog. Takođe, sa korisnikom prevoza moraju da potpišu ugovor. Pomenuta taksi udruženja, prema tvrdnjama u gradskoj skupštini, ne ispunjavaju tu obavezu. Marković je najavio da će za dve nedelje biti održana konferencija za novinare na kojoj će biti predstavljeni izveštaju inspekcijskih službi o tome da li sporna taksi udruženja rade po zakonu ili ne: "Saobraćajna inspekcija grada će reći o rezultatima tih aktivnosti. Šta je konstatovano: da li su, stvarno, ta preduzeća obavljala vanlinijski prevoz, izigravali pozitivne pravne propise obavljajući auto-taksi prevoz u gradu ili su oni stvarno radili vanlinijski prevoz? Šta je to auto-taksi prevoz? Ono što mi tvrdimo, to je da moraju svoje prijave da podnose Sekreterijatu skupštine grada za obavljanje auto-taksi prevoza, ispuniti sve uslove i onda obavljati taksi prevoz u gradu."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: