Pred tročlanim sudskim većem, kojim predsedava holandski sudija Alfons Ori, u utorak je počelo suđenje bivšem predsedniku RS Momčilu Krajišniku. Kako iz Haga javlja specijalni izveštač RTV B92 Ljubica Gojgić, optužnica tereti Krajišnika za genocid, zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, odnosno za učešće u "zajedničkom zločinačkom poduhvatu" čiji je cilj bilo "delimično uništenje" Muslimana i Hrvata u Bosni i Hercegovini. Krajišnik je uhapšen u aprilu 2000. godine, a tokom prvog pojavljivanja u sudnici izjavio je da se ne oseća krivim ni po jednoj tački haške optužnice. Sudsko veće procenjuje da će suđenje Krajišniku trajati oko dve godine.
U uvodnoj reči Tužilaštva, opisujući Momčila Krajišnika, tužilac Mark Harmon rekao je da je Krajišnik "goropadan i proračunat srpski nacionalista" koji je "u svojim rukama čvrsto držao poluge vlasti u RS" i zajedno sa Radovanom Karadžićem bio jedan od kreatora rata i žestoki zagovornik etničke podele Bosne. Optužnica tereti Krajišnika za ubistva, progon, deportacije, istrebljenje i nehumana dela, počinjena u periodu od jula 1991. do decembra 1992. godine, a srpsko rukovodstvo u BiH za san o srpskoj državi do koje je trebalo doći politikom straha, stalnim podsećanjima na istorijske nepravde prema Srbima i brojnim zločinima.
Značajan deo višečasovnog izlaganja tužioca Harmona bio je posvećen vezama Beograda i rukovodstva sa Pala. Prema dokazima kojima raspolaže Tužilaštvo, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević, koji se navodi kao jedan od kreatora politike Srba u Bosni, odobrio je strateške ciljeve srpskog rukovodstva u Bosni, koji su osim etničke podele podrazumevali i podelu Sarajeva, povezivanje sa Krajinom u Hrvatskoj i brisanje granice na Drini.
U sprovođenju tih ciljeva snagama bosanskih Srba pomagala je JNA, ali i paravojske iz Srbije, od kojih su u sudnici danas pomenuti “Tigrovi” Željka Raznatovića Arkana i dobrovoljci Vojislava Šešelja. Tužilac Harmon podsetio je na svedoke poput MIroslava Deronjića, bivšeg funkcionera SDS-a, koji je svedočeći u drugim procesima objašnjavao kako je oružje iz Srbije slato u RS. Deronić je kao osobu odgovornu za taj posao tokom 1992. godine imenovao tadašnjeg pomoćnika ministra policije Srbije Mihalja Kertesa. Upravo je pred Deronjićem Kertes navodno otkrio da i rukovodstvo u Beogradu zna za plan da "50 kilometara od Drine u BiH sve treba da bude srpsko".
Uvodna reč Tužilaštva nastavlja se i u sredu, a po završetku izlaganja tužioca Marka Harmona, sudu će se obratiti i optuženi Momčilo Krajišnik, koji je veći deo današnje rasprave proveo beležeći navode tužioca.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare