Holandija je delila stavove NATO-a i podržavala akcije Alijanse u vezi sa izborom meta prilikom bombardovanja Jugoslavije, uključujići i one kada je pogođena RTS i kada su u Nišu upotrebljene kasetne bombe, izjavio je bivši premijer Vim Kok svedočeći na raspravi pred Okružnim sudom u Hagu, prenosi dopisnik RTV B92 Ljubica Gojgić. Bivšeg premijera i nekoliko njegovih ministara sud je pozvao da daju izjave u preliminarnom postupku koji prethodi mogućem pokretanju tužbe protiv Kraljevine Holandije, koju su u ime porodica žrtava, najavile nevladine organizacije - Asocijacija pravnika za mir i Stalna komisija za holandske ratne zločine u Jugoslaviji.
Bivši holandski premijer Vim Kok rekao je da je prilikom bombardovanja pijace u Nišu bilo "tehničkih problema" ali da to ne znači da je i sama upotreba kasetnih bombi bila nedozvoljena. Njegov kolega, bivši ministar spoljnih poslova Jozijas Van Ertsen potvrdio je da su holanski borbeni avioni tokom bombardovanja Jugoslavije nosili kasetne bombe. Kok i Van Ertsen izjavili su da nisu bili obavešteni o nameri da se gađa RTS ali da je nacionalna televizija bila važan deo komunikacionog sistema srpske strane. Ovoj argumentaciji Van Ertsen je dodao i ocenu da se radilo o "privatnom vlasništvu jugoslovenskog predsednika Miloševića i njegove familije". Bivši holandski zvaničnici dali su izjave pod zakletvom i one mogu biti korišćene ukoliko i zaista, Okružnom sudu u Hagu, bude podneta tužba protiv Holandije.
Sudija Rene Elkerbout, portparol Okružnog suda u Hagu objasnio je za B92 da je današnja rasprava preliminarni postupak. "Tužba protiv države još nije zvanično podneta. Reč je o preliminarnom saslušavanju svedoka kako bi, oni koji misle da imaju osnova za pokretanje tužbe protiv države, sakupili dodatne informacije."
Pokretanjem pitanja odgovornosti Holandije za učešće u bombardovanju Jugoslavije bave se dve pomenute nevladine organizacije, a pravno posmatrano postupak se vodi u ime 16 porodica poginulih u bombardovanju RTS-a i pijace u Nišu. Zagovornici ideje o tužbi protiv Holandije smatraju da su današnjim saslušanjima dobili osnov za nastavak procesa. "Mislim da je sada pred sudom utvrđeno da je holandska vlada bila veoma uključena u donošenje odluka u okviru NATO-a i da je bila odgovorna za sastavljanje lista ciljeva i odgovorna za napade do kojih je došlo. Osim toga postoji i drugo pitanje koje danas nismo raspravljali, a to je činjenica da je rat u celini bio nelegalan. To je bila agresija i tu činjenicu moguće je utvrditi i bez saslušavanja svedoka," izjavio je za B92 Meindert Steling, predsednik Asocijacije pravnika za mir.
Raspravu pred Okružnim sudom u Hagu pratio je veći broj novinara i dvadesetak aktivista, kritičara bombardovanja Jugoslavije. Porodice žrtava nisu prisustvovale ovom događaju a kako B92 nezvanično saznaje, neke porodice nastadalih u napadu na nacionalnu televiziju otkazale su punomoćje holandskom advokatu Niku Stajnenu jer se ne slažu sa njegovim angažmanom i angažmanom ovih organizacija i u odbrani bivšeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 8
Pogledaj komentare