Četvrtak, 22.01.2004.

09:48

Povećana kontrola izvoza robe iz SCG u EU

Izvor: B92

Default images

Stručnjaci Evropske komisije proveravaju da li se carinska služba Srbije i Crne Gore pridržava novih propisa koji su u potpunosti usklađeni sa standardima EU, odnosno prate proizvode koji bivaju izvoženi, od početka proizvodnje do izlaska iz zemlje. Komisija je upozorila sve uvoznike u EU da preduzmu preventivne mere jer administrativno-pravni sistem u SCG ne jamči pouzdano utvrđivanje porekla robe. Ministar u Vladi Srbije za ekonomske veze sa inostranstvom Goran Pitić nije iznenađen tim upozorenjem, dodajući kako je bilo pitanje dana kada će se to desiti. Prema njegovim rečima, takva upozorenja zvaničnika Evropske komisije u Beograd su stizala još 2001. “Mi smo imali još jedno upozorenje, što je veoma važno, a to je saradnja Ministarstva unutrašnjih poslova s Komisijom Evropske komiije za zloupotrebe i prevare, OLAF. U pismi evropskog komesara Krisa Patena rečeno je da se očekuje da sve što je potpisano u vezi sa saradnjom te dve institucije, da budu okončane sve istrage MUP u vezi sa šećerom. To je bio uslov od kog će zavisiti dalja suspenzija”, kaže Pitić.

Uprkos saopštenju Evropskog biroa za suzbijanje privrednog kriminala iz decembra, da je preduzeće “MK komerc” kupovalo šećer preko dve firme sa Devičanskih ostrva, vlasnik te firme Miodrag Kostić ponovo je odbacio optužbe na račun svoje firme i još jednom rekao da evropske institucije nisu uspele da dokažu da je njegova firma prepakivala šećer. “Nas do sada, koliko znamo, niko nije optužio, pogotovo ne s dokazima”, kaže on.

Šef delegacije Evropske komisije za Srbiju i Crnu Goru Džefri Baret izjavio je za B92 da odluka Komisije o proveri proizvoda koji bivaju izvoženi iz SCG ne predstavlja i zabranu trgovine sa zemljama Evropske unije. “Ta mera je postala neophodna zbog poteškoća s kojima se carina sretala u prošlosti prilikom davanja garancije o originalnosti proizvoda. To ne treba da bude posmatrano kao negativna mera, već kao inicjativa za budućnost koja će ovdašnji carinski sistem dovesti do standarda koji su neophodni za svaku zemlju koja želi da trguje sa EU”, kaže Baret.

Goran Pitić kaže da bi eventualnim ukidanjem preferencijala SCG najviše izgubila na šećeru, ali podseća da bi velike štete bile nanete i zabranom izvoza mesa, mleka, vina, povrća i tekstilnih proizvoda, koji su takođe interesantni za EU. “Teško je izračunati gubitke zato što se oni ne mere samo gubitkom u izvozu, nego i gubitkom šansi za prisustvo na evropskom tržištu. Ako biste me pitali za grubu procenu, sigurno je da se štete dugoročnog karaktera mere stotinama miliona evra”, rekao je Pitić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: