Utorak, 20.01.2004.

10:00

U Zrenjaninu zabranjeno korišćenje pijaće vode zbog arsena

Izvor: B92

Default images

Građanima Zrenjanina od utorka ujutro je zabranjeno korišćenje pijaće vode iz gradskog vodovoda zbog povećane količine arsena u njoj. U odluci sanitarne inspekcije se navodi i da je zabranjena upotreba vode za spremanje hrane i da je javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ dužno da obezbedi alternativne načine snabdevanja. Predsednik Izvršnog odbora Skupštine opštine Zrenjanin Goran Knežević kaže za B92 da takva situacija nije mogla da bude sprečena. "Voda koju Zrenjaninci piju iz vodovoda je takva u poslednjih 10, 20, 50 , 100 i 200 godina. Propisi koji to regulišu isti su od 1998, ali smo mi sami insistirali na pooštravanju kriterijuma i zabrani korišćenja vode", kaže on. Knežević ističe da problem s pijaćom vodom u opštini Zrenjanin može biti konačno rešen jedino izgradnjom novih fabrika za preradu vode.

Član Izvršnog odbora Skupštine opštine Zrenjanin zadužen za ekologiju Dejan Jovanov rekao je za B92 da je koncentracija arsena u vodi za piće povećana već nekoliko decenija i da stanovnici Zrenjanina sve vreme piju tu vodu. On je naglasio da se radi o organskom arsenu koji nije otrovan i opasan po ljude: "Da bi ispitali problematiku arsena neophodno je utvrditi njegovo poreklo, da li je organski ili neorganski, petovalentni ili trovalentni. To nije ispitano, a to treba da uradi Zavod za zaštitu zdravlja Zrenjanin.

Izvršni odbor SO Zrenjanin i JKP Vodovod i kanalizacija jesu preduzeli sva merenja i ona su prikazana nadležnim organima. Tu je pokazano da je u pitanju manje-više organski arsen, arsen koji nije kancerogen." Dragan Jovanov je rekao da postoje bunari u kojima nema arsena i da će stanovnici Zrenjanina moći da iz njih uzimaju vodu.

Ministarka za zaštitu životne sredine i prirodnih bogatstava Srbije Anđelka Mihajlov rekla je da bez poziva lokalnih vlasti u Zrenjaninu to ministarstvo ne može da reaguje. Gostujući u Vestima TV B92 Mihajlov je istakla da se problem zagađenja vode nalazi u nadležnosti ministarstva zdravlja, jer se voda smatra životnom namirnicom: "To je dugoročan problem Banata i šireg regiona još od vremena kada je građena hidroelektrana Đerdap bez analize uticaja na životnu sredinu. Tada su podignute podzemne vode i tada su neka zagađenja koja nisu bila dostupna vodama počela polako da prelaze u vode koje se koriste za snabdevanje vodom za piće."

Na kraju, recimo i to da se detektovano prisustvo arsena na pojedinim izvorištima vode u Zrenjaninu kreće od 80 do 120 mikrograma po litru. Prema tvrdnjama lekara, ove vrednosti podrazumevaju povećan zdravstveni rizik, ukoliko se unose svakodnevno u dužem vremenskom periodu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Podeli: