Subota, 27.12.2003.

11:06

Iz emisije Katarza: Godina priznanja krivice

Izvor: B92

Default images

Ovu godinu pred Haškim tribunalom obeležila su priznanja krivice. Osam lica je priznalo krivicu za zločine koji su im stavljeni na teret, a do sada je pred Tribunalom bilo ukupno 16 ovakvih priznanja. Kada su u pitanju presude za ratne zločine pred domaćim sudovima, takođe se može govoriti o priznanju krivice, a takvih slučajeva je do sada bilo pet.

"Priznanje krivice pred domaćim sudovima ne razlikuje se samo u formi, dakle nema nekog posebnog sporazuma. Priznanje krivice se daje u toku saslušanja optuženog, bilo pred istražnim sudijom bilo na glavnom pretresu i optuženi tada u okviru svog saslušanja, svoje odbrane koju iznosi može svoju krivicu da prizna. U svakoj daljoj fazi postupka, on je može poreći, a sud će imati mogućnost da ceni kako onu izjavu kojom je on priznao krivicu, tako i izjavu i razloge koje je naveo zbog čega je to kasnije porekao", kaže za emisiji "Katarza" Radija B92 Saša Obradović, šef Službe za međunarodno-pravne poslove Ministarstva spoljnih poslova SCG.

"Ja bih podsetio na slučaj Štrpce i na Ranisavljevića i Cvjetana koji su fazi istrage dali iskaze koji u velikoj meri daju celu sliku samog zločina i objašnjavaju u neku ruku i kontekst zločina s obzirom na navođenje imena koja su učestvovala u tim zločinima, da bi onda pred sudskim većem, na glavnom pretresu, rekli da su te iskaze dali pod pritiskom i da ti iskazi nisu istina", podseća Jovan Nicić, pravni analitičar. "Jednog dana, za 50 godina, neće biti uopšte bitno da li je neko osuđen na 15 ili 20 godina - ostaju činjenice koje je on izneo u svom priznanju i to će imati i istorijsku i moralnu vrednost", dodaje Nataša Kandić, direktor Fonda za humanitarno pravo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: