Sudsko veće Haškog tribunala koje sudi bivšem predsedniku Jugoslavije Slobodanu Miloševiću zaključilo je da su vlasti Srbije i Crne Gore odgovorile "najbolje što su mogle" na najveći broj zahteva Tužilaštva za dostavu dokumenata iz državnih i vojnih arhiva. Sudije su zbog toga odlučile da odbace zahteve Tužilaštva da Beograd naredbama bude primoran na saradnju i da zbog neispunjavanja obaveza bude prijavljen Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Sudsko veće je konstatovalo, u odluci od 17. decembra, da su vlasti SCG učinile sve što je bilo u njihovoj moći da odgovore na zahteve za dostavu dokumenata koji su se odnosili na aktivnost Gardijske brigade JNA u Vukovaru, saradnju oružanih snaga Jugoslavije i Republike Srpske, funkcionisanje Vrhovne komande i Glavnog štaba Vojske za vreme sukoba na Kosovu. Sudije su odbile i zahtev tima Karle del Ponte da sudskom naredbom bude omogućen uvid u dokumenta vojne obaveštvajne službe uz obrazloženje da je Beograd „učinio dovoljno da nađe tražena dokumenta“.
Savetnik ministra inostranih poslova Srbije i Crne Gore Vladimir Đerić u razgovoru za B92 ocenjuje da je reč o značajnoj odluci. "Time je rešen spor u vezi sa saradnjom sa sudom u Hagu. I ranije smo ukazivali na to da je ceo postupak, gde je država bila tužena pred Haškim tribunalom, u stvari bio vid političkog pritiska Tužilaštva. Tužilaštvo je tražilo pritup državnim arhivama, a Sudsko veče je i taj zahtev odbilo letos. Sve to ukazuje na to da su interesi Srbije i Crne Gore pred Tribunalom potpuno zaštićeni i vrlo smo zadovoljni ovom odlukom jer ona pokazuje da se naša zemlja ozbiljno odnosi prema obavezama prema Tribunalu", kaže on.
Zvaničnom Beogradu iz Haga je naređeno da u roku od dva meseca obavesti sud gde se nalaze i da li Tužilaštvu mogu biti dostavlejni preostala, odnosno dokumenta o Zajedničkoj komandi na Kosovu, o obuci dobrovoljaca u kampovima vojske tokom rata u Bosni i pismo Radovana Karadžića predsedniku Jugoslavije Zoranu Liliću, napisano 27. oktobra 1995, u kom se govori o razrešenju nekih oficira VRS.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare