Nema i neće biti dužničke krize, ako se odgovorno vode javne funkcije, a od vitalnog je značaja da redovno servisiramo dugove, izjavio je u sredu ministar finansija i ekomomije u Vladi Srbije Božidar Đelić. Đelić je na tribini "Ekonomsko društvo i reforme u Srbiji" održanoj na Višoj poslovnoj školi u Beogradu rekao da će u godinama kada najveće sume duga budu došle za naplatu, servis duga iznositi osam ili devet odsto bruto društvenog proizvoda. To niži procenat izdvajanja iz BDP-a nego što je kod mnogih zemalja u tranziciji ili u Argentini, rekao je on. Nacionalna moneta mora da bude stabilna, ali ne i fiksna, jer ni po koju cenu ne sme da se desi devalvacija, kazao je Đelić. "Dinar mora postepeno da se adaptira i da u svakoj godini kompenzuje razliku inflacije u Srbiji i one u evro-zoni".
Projektovana inflacija u narednoj godini sedam odsto u Srbiji, a jedan odsto u Evropskoj uniji. Đelić je rekao i da je u Srbiju u ovoj godini uloženo 1,4 milijarde evra, a da je taj iznos 2000. godine bio 25 miliona dolara. Svi strateški partneri, koji su investirali u Srbiju, duplirali su svoje investicije i u naredne četiri godine trebalo bi da se investira još oko pet milijardi evra u Srbiju. "Investicije znače izvoz i zapošljavanje", rekao je Đelić i naglasio da u tom pogledu nije iskorišćen ni potencijal dijaspore.
Kao ključni problem u budućem ekonomskom razvoju Srbije on je naveo nezaposlenost. "Od 950.000 ljudi koji su na Birou za zapošljavanje, prema mnogim analizama njih 400.000 radi, ali nisu prijavljeni", kazao je Đelić dodavši da je cilj da se nominalna nezaposlenost spusti sa 30 na 15 procenata, a ona realna, određena prema merilima međunarodnih organizacija, sa 16 na 10 odsto.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare