Iako sam, bar mi se tako čini, intelektualno više sklon skepticizmu, a politički racionalizmu, danas pripadam onima koje nazivaju realnim optimistima. Dakle, vjerujem da će građani Srbije 28. decembra podržati politiku demokratske i evropske Srbije i da će to biti posebno važno za dalji nastavak ubrzanog procesa evropeizacije državne zajednice Srbija i Crna Gora.
Srbija i Crna Gora ne žele i neće nazad. To niko ne želi. Ljudi hoće da idu naprijed, da poprave svoje životne uslove, da osjete svoju punu pripadnost modernom i razvijenom svijetu.
Oktobra 2000. demokratija je u Srbiji pobijedila autokratsku prošlost. Danas demokratija treba da pobijedi usporavanja evropske budućnosti. To zahtjeva visoku odgovornost svih onih koji kao budući demokratski predstavnici građana Srbije neće zatvarati oči pred realnim problemima, niti govoriti samo ono što bi običan čovjek želio da čuje. Politika možda i jeste počela sa grčkim demagozima, ali moderno vrijeme odavno je izbrisalo politiku praznih i zavodljivih riječi. Moderna i demokratska politika nije moguća bez uspjeha. Rezultati su ono što je potvrđuje ili osporava, a ne prazne priče.
Zato, kao predsjednik državne zajednice Srbija i Crna Gora, svjestan mnogih poteškoća koje su pratile početak konstituisanja novih državnih odnosa Srbije i Crne Gore, želim da ponovim odgovor na pitanja koja sam u prisustvu nekih važnih i značajnih predstavnika međunarodne zajednice saopštio u ne tako davnim razgovorima:
Da li su Srbija i Crna Gora poslije osam mjeseci funkcionisanja državne zajednice danas bliže Evropi ili ne? Da, one su danas mnogo bliže. Počeo je rad na studiji izvodljivosti i on se privodi kraju i čiji pozitivan rezultat treba da stvori najkasnije do marta iduće godine uslove za otpočinjanje pregovora o potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU.
Da li su Srbija i Crna Gora danas bliže Partnerstvu za mir i evroatlantskim integracijama? Da, više nego ikada ranije. Naš prijem u Partnerstvo za mir najavljen je takođe za početak iduće godine.
Da li su odnosi Srbije i Crne Gore sa susjednim zemljama značajno poboljšani? Da. Ne samo kroz liberalizaciju viznog režima i potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini nego i kroz jedan novi duh povjerenja u regionu za čiji se uspjeh u svijetu posebno vrednuje doprinos Srbije i Crne Gore.
Da li je učinjen značajan napredak u reformi Vojske, kojim se stvaraju uslovi za buduću, konačnu profesionalizaciju Vojske i nastavak procesa skraćenja i ukidanja vojnog roka uz istovremenu afirmaciju civilnog služenja Vojske? Da. To je ono što se ističe kao jedan od najznačajnijih rezultata u oblasti reforme odbrambenog sistema.
Da li su Srbija i Crna Gora imale i da li i dalje imaju podršku Evrope, SAD i razvijenog svijeta? Da, u punoj mjeri. Samo za manje od šest meseci preko Srbije i Crne Gore odobreni su zajmovi i finansijska podrška u iznosu od 400 miliona evra, dok u parlamentu državne zajednice čeka ratifikacija finansijske pomoći od više od 200 miliona evra. Na sastanku donatora u Briselu potvrđeno je da će Srbija i Crna Gora u toku 2004. dobiti 1,1 milijardu evra finansijske podrške i tako dalje.
Ne treba zaboraviti ni značajne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Haškim tribunalom, u stabilizaciji demokratskih institucija. No, sve ono što će nas voditi naprijed u jedno mirnije, demokratskije i bogatije evropsko društvo zahtijevaće demokratski konsenzus vodećih političkih snaga, nacionalni konsenzus o evropskim prioritetima Srbije i Crne Gore, kako bi proces evropeizacije tekao najbrže, kako je i zapisano u Ustavnoj povelji Srbije i Crne Gore.
Siguran sam da će rezultati budućih izbora u Srbiji pokazati takvo raspoloženje građana – za demokratiju, za Evropu, za demokratske odnose Srbije i Crne Gore u zajednici koju podržava najdemokratskiji svijet, raspoloženje koje će obavezati političke lidere i u Srbiji, kao i u Crnoj Gori da se dogovaraju i da znaju da naprave kompromis radi budućnosti, da naprave kompromis koji vodi naprijed i stabilizuje evropske vrijednosti na čitavom području Srbije i Crne Gore.
Mi imamo dužnost da pokažemo da jesmo Evropa i da izbor nije u tome da li je naš put - put evropske budućnosti ili balkanskog izolacionizma. Naš izbor je izbor odgovorne, demokratske i efikasne politike, koja će naše pridruživanje budućnosti udružene Evrope učiniti bržim i očigledno korisnim za većinu građana Srbije i Crne Gore. U tome je i osnov mog realnog optimizma.
tekst predsednika državne zajednice Srbija i Crna Gora, napisan specijalno za "Politiku"
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare