Utorak, 02.12.2003.

10:21

Momiru Nikoliću 27 godina zatvora za Srebrenicu

Izvor: B92

Default images

Bosanski Srbin Momir Nikolić osuđen je u utorak pred Haškim tribunalom na 27 godina zatvora zbog učešća u masovnom ubistvu Muslimana u Srebrenici 1995. godine, iz Haga izveštava Miodrag Vidić. Obrazlažući presudu od 27 godina zatvora za Momira Nikolića, bivšeg pomoćnika komandanta Bratunačke brigade VRS zaduženog za bezbednost, kineski sudija Liu Daćun naveo je da je sudsko veće uzelo u obzir njegovo priznanje o učešću u zločinima u Srebrenici, pristanak na saradnju sa Tužilaštvom i izvinjenje porodicama žrtava, ali je istakao da je na odluku o visini kazne presudno uticala činjenica da je Nikolić aktivno učestvovao u zločinu i bio u njegovom središtu. Tačka optužnice o progonu po rasnoj, verskoj i političkoj osnovi, za koju je Momir Nikolić u maju 2003. godine priznao krivicu, prema presudi podrazumeva "ubistvo hiljada muslimanskih civila, uključujući muškarce, žene, decu i starije osobe, surovo i nehumano postupanje prema muslimanskim civilima, uključujući okrutno premlaćivanje u Potočarima i u zatvorima u Bratuncu i Zvorniku, terorisanje muslimanskih civila u Srebrenici i Potočarima, uništavanje njihove imovine i nasilno premeštanje Muslimana iz srebreničke enklave".

Sudija Daćun je naveo da je Nikolić, prema sopstvenom priznanju, aktivno učestvovao u nastojanju da ova operacija bude uspešna, da se nije ničim usprotivio planu da žene, deca i starci iz Srebrenice budu deportovani i da muškarci budu odvojeni i pobijeni. "On je čak predložio moguće lokacije za zatvor i pogubljenje, da bi kasnije koordinisao u premeštanju leševa, kako bi bili sakriveni dokazi o zločinu", rekao je sudija. "U Srebrenici je ubijeno 7.000 ljudi. Masovno ubistvo i prisilno premeštanje muslimanskog stanovništva tokom samo jedne sedmice počinjeni su uz brutalnost do tada neviđenu tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Momir Nikolić nije bio nesvestan zločina koji su se odvijali nakon pada Srebrenice, pre bi se moglo reći da je bio u centru zločinačke aktivnosti, dok se operacija širila od Potočara, preko Bratunca do Zvornika", navodi se u presudi.

Sudija Daćun je rekao da veće ne obavezuju predlozi optužbe i odbrane o visini kazne za optuženog. Optužba je za Nikolića predložila kaznu od 15 do 20, a odbrana od 10 godina zatvora. Veće je u presudi takođe iznelo stav da sporazumi o priznavanju krivice mogu da unaprede rad i mandat suda, ali da - imajući u vidu dužnosti tužioca i sudskih veća na osnovu statuta Tribunala - treba sa oprezom razmatrati ulaženje u takve sporazume i njihovo prihvatanje.

Snage Sfora su Momira Nikolića uhapsile 2. aprila 2002. godine. Pred Haškim tribunalom je 3. aprila odbacio krivicu po svim tačkama optužnice, koja ga je, pored ostalog teretila za genocid i učešće u genocidu. Na osnovu sporazuma sa Tužilaštvom u maju 2003. priznao je krivicu za progon po rasnoj, verskoj i političkoj osnovi, što je prema statutu Tribunala okarakterisano kao zločin protiv čovečnosti. Ostale tačke optužnice su odbačene, a Nikolić je prema sporazumu obavezan da svedoči na drugim haškim suđenjima. Na suđenju bivšim oficirima VRS Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću, sa kojima se prethodno nalazio na zajedničkoj optužnici, Nikolić je u oktobru posvedočio da je ubijanje muslimanskih zarobljenika u Srebrenici bilo planirano i naređeno. Četvrtooptuženi za zločin u Srebrenici, oficir VRS Dragan Obrenović, u maju 2003. je takođe priznao krivicu za progon po rasnoj, verskoj i političkoj osnovi i čeka izricanje presude. U kaznu od 27 godina zatvora za 48-godišnjeg Momira Nikolića uračunato je i 610 dana koje je do sada proveo u pritvoru u Ševeningenu, navodi se u presudi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: