Petak, 28.11.2003.

12:25

PDV će podići cenu kvadrata

Izvor: K. Preradoviæ

Default images

Stanovi u novogradnji od 1. jula sledeće godine, kada treba da stupi na snagu zakon o porezu na dodatu vrednost, biće skuplji verovatno za 20 odsto, koliko iznosi porez koji će investitori morati da plate - kaže za „Blic“ Kaća Lazarević iz agencije za promet nekretnina „Alka“, napominjući da se taj porez ne odnosi na ostale stanove, već isključivo na novogradnju pri prvoj prodaji.

Ona ističe da prodaja nekretnina inače ide slabo, jer su cene nekretnina izuzetno visoke, napominjući da će novo poskupljenje ići samo na štetu kupaca. Zato savetuje svima koji planiraju kupovinu novogradnje, da to učine što pre, a svakako pre proleća sledeće godine.

- Bojim se da će krajnji korisnik biti oštećen, a ne investitor. Iako investitori imaju ogromne zarade, oni neće umanjiti svoju dobit, već će podići cenu stanova - tvrdi Lazarevićeva. Prema njenim rečima, cene kvadrata u novogradnji u Beogradu sada idu i do 2.000 evra, a nakon uvođenja PDV-a ići će i do 2.400 evra.

- Kako će ljudi sa platom od 200 ili 300 evra moći da kupe te stanove? Uz naše nepovoljne stambene kredite i bez jasne nacionalne stambene politike, to će biti novi udar na građane bez rešenog stambenog pitanja - tvrdi Lazarevićeva i dodaje da je bolje odložiti uvođenje ovog poreza za godinu dana, dok se ne steknu uslovi za tako nešto.

Marko Goranović, direktor preduzeća „Napred“, kaže da će PDV sigurno uticati na povećanje cene nekretnina u novogradnji, ali da zbog budućeg ukidanja poreza na prenos vlasništva od pet odsto, koji se sada plaća, i drugih olakšica, poskupljenje ne mora biti veće od desetak odsto. On smatra da je uvođenje PDV-a neminovno, i ne očekuje veći zastoj na tržištu zbog toga, jer kako kaže, ni njegova firma, ni ostali preduzetnici nemaju neprodatih stanova.

- Nerealno je očekivati da investitori amortizuju uvođenje PDV-a, pa da stanovi uopšte ne poskupe. Kod velikih ozbiljnih izvođača, kao što smo mi, nema enormnih zarada koje bi ostavljale mogućnost za tako nešto. Njih možda ima kod sitnih investitora, koji nešto sazidaju na atraktivnim lokacijama i tu dobro zarade - kaže Goranović.

Da je PDV neminovan, jer smo jedina zemlja u Evropi, uz BiH, koja ga nema, tvrdi i Slavko Pavlović, načelnik odeljenja za obrazovanje u Poreskoj upravi i član projektnog tima za uvođenje PDV-a.

- Ne treba zaboraviti da će investitori u režimu PDV-a moći da otpišu od svoje poreske obaveze porez koji su plaćali na sve materijale i usluge, pre svega transport. Sve je to ranije ulazilo u cenu stana, pa će tu ostati prostora za uštede. Osim toga, biće ukinut porez na prenos vlasništva od pet odsto, a predloženo je ukidanje poreza na fond zarada od 3,5 odsto. Sve to će ostaviti lufta za manje poskupljenje cene kvadrata, a procenjujem da će poskupljenje ići od 10 do 12 odsto - kaže Pavlović.

On napominje da će se PDV u građevinarstvu odnositi samo na objekte čija izgradnja počne posle 1. jula, odnosno nakon što ovaj porez počne da se naplaćuje, a ne i na stanove koji su već u izgradnji ili će početi s gradnjom pre ovog termina.

Previsoka stopa

- Porez na stanove u novogradnji od 20 odsto je za naše građane previsok. To je i sam Đelić priznao, i prvobitno je predlagao da bude kao u Crnoj Gori 17 odsto, ali je u zakon ipak upisao 20 odsto. Mislim da je u našim uslovima realna stopa od pet odsto, dakle - u nivou poreza na prenos vlasništva, koji se sada plaća. Ipak, ostaje mogućnost da neki novi parlament izmeni ovaj zakon i unese i neka kvalitetnija rešenja, pa će on u konačnoj verziji možda i drugačije izgledati - kaže ekonomista Milan Kovačević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: