Petak, 19.09.2003.

13:06

Tužilaštvo traži izjašnjavanje Administrativnog odbora

Izvor: B92

Default images

Prvo opštinsko javno Tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev Administrativnom odboru Skupštine Srbije da se izjasni povodom krivičnih prijava koje su protiv čelnih ljudi parlamenta podneli Narodni pokret "Otpor" i Socijalistička partija Srbije. Otpor je podneo krivičnu prijavu protiv svih poslanika u republičkom parlamentu koji su prisustvovali sednici, 22. jula, kada je izabran guverner NBS, zbog sumnje da su zloupotrebili položaj. Socijalisti su krivičnu prijavu protiv predsednice skupštine Nataše Mićić zbog odbijanja da im dostavi listing prisutnih poslanika u parlamentu prilikom glasanja za Zakon o lustraciji i izbora guvernera Narodne banke Srbije.

Do predsednika Administrativnog odbora Boška Ristića u petak nije bilo moguće doći, ali kako Radio B92 nezvanično saznaje u republičkom parlamentu, Ristić zastupa mišljenje da bi po krivičnim prijavama trebalo da se izjasni nadležni sud, a da bi odbor mogao samo da se izjasni o skidanju imuniteta poslanicima na koje se krivične prijave odnose.

Kako saznajemo sednica Administrativnog odbora zakazana je za utorak, 23. septembar, ali na dnevnom redu nije izjašnjavanje o zahtevu Prvog opštinskog javnog Tužilaštva. Član odbora Petar Cvetković, iz Demokratske stranke Srbije, nije isključio mogućnost da i na toj sednici bude proširen dnevni red raspravom o krivičnim prijavama, ali i izjašnjavanjem o imunitetu pojedinih poslanika. "Moj lični i stav DSS-a je da za ona krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti, odnosno po optužnici ili optužnom predlogu javnog tužioca, treba uskratiti imunitet poslanicima i treba da se odbrane na sudu", rekao je Cvetković.

Član administrativnog odbora iz redova Socijaldemokratske partije Meho Omerović izjavio je za B92 da je skandalozno to što se desilo u skupštini prilikom izbora guvernera, i da je tužilaštvo moralo da pokaže interesovanje, kada to već nije učinila sama skupština: "Moj posao nije, bez obzira što jesam član Admnistrativnog odbora da procenjujem ko je u svemu tome kriv, a ko je nevin. To neka rade nadležni organi. Ja hoću samo da iznesem svoj principijelni politički stav, koji je ujedno i stav Sandžačke demokratske partije, a to je da bilo ko, ko počini zloupotrebu, prevaru, falsifikat, bez obzira na kojoj se funkciji nalazio, a to bude i utvrđeno na nesumnjiv način, mora za to da snosi kosekvence", kazao je Omerović.

Dodajmo da o imunitetu poslanika odlučuje Skupština Srbije, ali tokom svog redovnog zasedanja. kako predviđa Poslovnik o radu parlamenta, van redovnog zasedanja o imunitetu poslanika može da odluči i Administrativni odbor.

Podsećamo da su krivične prijave protiv Nataše Mićić i pojedinih narodnih poslanika podnete nakon iznošenja tvrdnji stranke G17 plus da prilikom glasanja za novog guvernera NBS nije bilo kvoruma, jer poslanik DOS-a Neda Arnerić, iako je zavedena kao da je bila u sali, zapravo u to vreme bila na putu van zemlje. Nešto kasnije i poslanik DHSS-a Dragan Rafailović rekao je da je njegova kartica zloupotrebljena tokom glasanja, jer on nije bio u sali, a skupštinski listing sa glasanja pokazuje drugačije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Podeli: