Četvrtak, 14.08.2003.

10:58

Kasno je za lustraciju

Izvor: Milovan Nedeljkov

Default images

Savet za radiodifuziju nije legalan, skupština da se izvini, proceduru kršila vlast, obe skupštine (srpska i vojvođanska), obe vlade takođe republička i pokrajinska... Ovo su reči republičkog poslanika Pala Šandora (Glas javosti - 21. jul) sa kojima se, u principu slažu i oba novinarska udruženja u Srbiji, mnoge nevladine organizacije, pa i ono što se obično zove „međunarodni faktor”. Na sve to predsednik Saveta Nenad Cekić hladno odgovara „mi radimo, kada ćemo još više ne znamo” a oni koji imaju primedbe neke se „obrate Skupštini koja nas je izabrala”.

- Imali smo tri sednice, odradili smo neka pitanja koja se moraju rešiti pre nego što se donesu odluke... Uostalom, niko nije očekivao da se u julu i avgustu usvajaju bitne odluke. Ono što je trenutno najvažnije, što radimo sa ljudima iz RTS, jesu pripreme za izbor članova Upravnog odbora republičkog i pokrajinskog servisa.

Kako se to „dogovarate”, kako će se izabrati ta dva ključna tela od kojih zavisi rad nacionalne televizije?

- Zakon je tu neprecizan. Po njemu, sada bi nas devetoro trebalo da sedne - pardon sedmoro, jer je dvoje podnelo ostavku - i izmisli neka imena... To je prevelika odgovornost i neka vrsta autokratije u ovoj oblasti.

Zašto je tako?

- Zato što su oni koji su pripremali zakon mislili da će oni ući u savet koji, po zakonu, ima ogromnu vlast u elektronskoj medijskoj sferi.

A vi nećete tako veliku vlast?

- Ne. Pokušavamo da kroz podzakonska akta, kroz statut, eliminišemo apsolutnu moć saveta. Osnovna ideja je da se to uradi javno. Do 15. avgusta uputićemo svima koji su zainteresovani za te odbore javni poziv, pa i političkim strankama zašto da ne, da nam dostave predloge imena za ta dva upravna odbora.

Može li da bude i samokandidovanja, kao što je na mesto člana Saveta došao kandidat sa Kosova?

- Pa može i to, ali da bi to izbegli mi ćemo pozvati sve zainteresovane da nam pošalju u roku od dvadesetak dana, ko bi mogao biti član upravnih odbora.

Da ne bi došlo do zbrke i različitih reagovanja kao kada ste vi izabrani?

- Da, upravo da ne bi došlo do toga, iako tu mi ništa nismo krivi, kriva je Skupština Srbije koja je napravila te propuste.

Pa da vam se izvine skupština?

- Malo vajde od toga da nam se poslanici izvinjavaju. Bolje bi bilo da Vlada odradi svoj deo posla, a to je da da pare za rad Saveta. Dinara još nismo dobili!

Dobili ste kuću na Dedinju?

- Pa šta da radimo sa tom praznom kućom u Čakarskoj? Da je izdajemo pa da Savet od toga uzima pare za svoj rad?

Pa je li pogodna za izdavanje?

- Ne znam, namerno nisam tamo išao jer mi se uopšte ne sviđa ideja da kuća na Dedinju bude sedište za takvu instituciju. Kako da funkcionišemo sa Dedinja, samo na prevoz ima da potrošimo grdan novac... Neću da prihvatim ključeve od te kuće dok mi neko ne kaže, ako ostajemo tamo, ko će da opremi prostorije za rad.

Nemate prostorija, nemate novca, nemate ništa, a od vas se traži da nešto radite?

- Pa da. Uputio sam još jedan dopis Vladi i mi ćemo iznajmiti neke prostorije u centru Beograda i počećemo da radimo...

Ko će to platiti?

- Vlada, ona po zakonu mora da snosi sve troškove saveta dok ne počne raspodela frekvencija i prikupljanje pretplate.

Počelo je loše, ne može biti gore?

- Ništa što je loše urađeno nije zavisilo od nas. Nas napadaju za nešto što je neko drugi loše uradio. Niko nije tražio da neko iz skupštine podnese ostavku, nego traže da ja podnesem ostavku! A ja još ništa nisam ni počeo da radim, Savet nije počeo rad!

A pismo radioteleviziji B92?

- Nije to bio dopis saveta, već lepo u zaglavlju piše da je to saopštenje nas dvojice, mene i gospodina Cvetkovića.

Vi ćete, kako se to kaže „davati frekvencije” radio i tv stanicama. Da li će frekvenciju dobiti B92?

- Što se njihovog statusa tiče mislim da neće biti nikakvih problema.

A u čemu je problem?

- Sporan je način na koji je Veran Matić, vlasnik te stanice, vodio kampanju protiv nas. Iza svega toga stoji način na koji je on, pomoću svoje privatne forme, postao većinski vlasnik radija i televizije B92.

Postavljaćete mu teška pitanja?

- Da, ali i mnogo gore kada na red dođe televizija Pink.

Ko je zaslužio da dobije frekveniciju?

- Radio B92 je zaslužio sve, što se televizije tiče o tome može da se priča. Bitno je da svi moraju imati istu početnu poziciju i da niko ne sme biti favorizovan. Matić će, međutim, nevezano za frekvenciju morati da odgovori na neka pitanja.

Koliko će biti nacionalnih frekvencija, govori se o četiri, gospodin Slobodan Orlić kaže da ih može biti i više?

- Šta imaju političari da daju takve izjave kada je Savet konstituisan? To o frekvencijama čak nije ni moj posao. Koliko će biti nacionalnih frekvencija, frekvencija uopšte, odlučiće Upravni odbor Saveta za telekomunikacije. Kada nam oni kažu delite toliko i toliko dozvola, mi ćemo ih podeliti. Koliko će frekvencija biti u etru to je inženjerski posao...

A da li se zna koja je cena?

- Ne znam koja će cena biti.

Kažu da je u okolnim zemljama cena bila po 50.000 evra svakom članu Saveta u džep?

- Auuu... Ja mogu samo da kažem da mi do sada niko ništa nije nudio... Frekvencije će se deliti prema uslovima koji su precizirani u zakonu.

Gde vi primate platu?

- Na fakultetu gde sam asistent, a ja, kao i ostali članovi Saveta, ni dinara nisam dobili. Plate bi trebale da budu oko hiljadu evra, ali za sada ništa od toga.

Ministar finansija je rekao da sve što preko noći stigne u budžet, do 11 sati pre podne nestane. Otkud pare za rad vaše agencije i plate, ako ne od prodaje duvanske industrije?

- Neće odatle, jedan deo je već predviđen za nas odranije. Mislim da oni zaborave, imaju druga posla, i zato ne prebacuju pare našoj agenciji. Morate biti dosadni...

Vratimo se frekvencijama.

- Mora se jednom staviti tačka na ta pitanja ko je bio gde 97, 98, 2001, jer ako se na to ne stavi tačka uvek će neko dovoditi u pitanje odluke koje su već donesene. Kada odgovor na ta pitanja nije dat onda kada je trebalo, sada je, bar je tako mislim, kasno.

A zakon o lustraciji?

- To će biti individualno, a ne šta je i kako radila koja firma. Lustracija će biti mnogo blaža nego što se to sada zamišlja. No, biće velikih iznenađenja kada se otvore dosijei! Po meni, ipak je sva ta priča morala biti završena 2001. godine a ne sada.

Da li vam „smetaju” bivše partije koje su bile na vlasti?

- Moramo se naučiti na realnost da će i danas, i na sledećim izborima biti i espeesovaca, i radikala, julovaca nadam se ne, ali to je naša realnost... Mislim da je tu ostalo malo opozicionog fundamentalizma još od 5. oktobra. Stranke koje su bile na vlasti moraće da se otresu nekog svog zla, da nastave život mimo svoje prošlosti i na to se moramo navići.

Kada Savet počinje pravi rad?

- Do kraja septembra biće izabrana preostala dva člana, umesto ovih koji su dali ostavku, i počinjemo pun rad... Sačekaćemo, u stvari, da skupština izabere Upravni odbor Saveta za telekomunikacije i odmah ćemo sa njima odlučiti o broju frekvencija, uslovima i svemu ostalom da bi se konačno napravio red na medijskom nebu Srbije.

Polovina postojećih RTV ne ispunjava uslove

- Realno je očekivati da se do Nove godine definiše šta se deli, odnosno koliko će se frekvencija deliti. Prvo dozvole dobijaju nacionalne, regionalne i na kraju lokalne radio i tv stanice. Kada se to završi, početkom iduće godine, naplaćujemo te frekvencije i to je prvi prihod Agencije. Koliko će o(p)sti radio i tv stanica ne znam, ali sam siguran da će dobar deo otpasti ne zato što mi nećemo dati dozvolu već zato što neće proći tehnički pregled, neće ispunjavati tehničke uslove koje određuje Zakon o telekomunikacijama. Siguran sam da od sadašnjih 1.400 bar dve trećine radio i tv stanica ne ispunjava te uslove.

Gresi prošlosti otkupljuju se – novcem

- Televizija Pink treba da plati „grehe prošlosti” u - dinarima! Nema smisla gasiti najgledaniju TV. Neka Željko Mitrović plati šta treba da plati, pomogne državi i da završimo sa prošlošću.
Ko ima pare kupi oprost?

- To vam je isto kao i sa privatizacijom. Jednom mora da se kaže - kraj. Kada se nije uradila odmah posle 5. oktobra, sada je kasno za lustraciju. Ako nešto treba sada uraditi Mitroviću, onda je to da mu uzmemo pare jer to ima. Ali uzimajući dozvolu najgledanijoj tv stanici ništa ne dobijamo, samo gubimo.

RTV Novi Sad opstaje - ako bude para

- Prema pokrajinskom javnom servisu, odnosno RTV Novi Sad, mi imamo obavezu da imenujemo Upravni odbor i tu naše ingerencije prestaju. Šta će i kako će taj odbor raditi to je njegova stvar i vas u Vojvodini.

Vama u Savetu su problem pare; kako će se finansirati pokrajinska radiotelevizija?

- Neki ljudi veruju da će imati programsku zaostalost ako se pretplata naplaćuje mimo države. Siguran sam da će tada procenat naplate biti pet do deset posto. Bićete samostalni, ali nećete moći da živite jer nemate para! Ako se pretplata uzima preko struje ili telefona, onda upravni odbor i rukovodstvo pokrajinskog servisa to treba da zatraže od države a ne mi iz Saveta. Kako sada stoji u zakonu, ako se naplati deset posto pretplate biće dobro.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: