Četvrtak, 07.08.2003.

08:59

Talas vrućina mogao bi da traje do septembra

Izvor: Beta

Default images

Talas velikih vrućina u Evropi koji je ovog leta odneo više desetina žrtava, izazvao požare i isušio nekoliko reka, mogao bi da traje do septembra, procenjuju stručnjaci. Belgijski Kraljevski meteorološki institut predviđa da bi temperatura danas mogla da dostigne 40 stepeni Celzijusa, što je najveća temperatura koju je taj institut zabeležio od svog osnivanja 1833. godine. U Evropi je do sada ukupno 37 osoba umrlo od toplotnog udara ili u požarima koji su zahvatili mnoge delove kontinenta.

Italijanski meteorolozi su saopštili da je ovogodišnji talas vrućina jedan od pet najtežih u proteklih 150 godina i da će verovatno trajati do septembra. Evropu je zahvatila masa vrelog vazduha iz severne Afrike, umesto uobičajenih klimatskih kretanja sa Atlantskog okeana, rekao je kapetan Alesandro Fučelo  iz meteorloške službe italijanskog vazduhoplovstva.

Rekordne temperature zabeležene su u nekoliko gradova u Francuskoj, kao i u Londonu gde je u sredu izmerena do sada najviša temperatura od 35,4 stepena. Šumski požari zahvatili su Hrvatsku, Grčku, Španiju, Portugaliju i Francusku. Iako su u južnoj Evropi česta topla leta, talas vrućina ove godine traje neuobičajeno dugo. Izuzetak je Atina, inače poznata po nepodnošljivim vrućinama, u koju su severni vetrovi, poznati pod nazivom meltemija, doneli zahlađenje. Mnogi Atinjani su u poslednjih nekoliko dana isključili klima-uređaje, a mnogi gledaoci u bioskopima na otvorenom uveče nose odeću sa dugim rukavima.

Grupi od oko 100 od 47.000 navijača fudbalskog kluba Ajaks u sredu je u Amsterdamu ukazana prva pomoć, pošto su se osećali loše zbog dehidriranosti i pregrejanosti. Avion "konkord" britanske aviokompanije "Britiš ervejz"  je morao da neplanirano sleti u Džender, u Kanadi, pošto je zbog vrućeg vazduha i visokog pritiska usled toga, morao da troši mnogo više goriva. Bolnica u istočnoj Belgiji pacijentima daje dva puta dnevno besplatan sladoled. Velike vrućine uticale su i na životinjski svet. Nekoliko tona ribe uginulo je u ribnjacima u Hrvatskoj, dok je u Birmingemu, u Engleskoj, Nacionalni centar za morski svet uputio hladnjaču sa snegom kako bi se rashladile vidre. U londonskom zoološkom vrtu čuvari daju medvedima smrznutu hranu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: