Sreda, 05.02.2003.

17:38

Ime 'Srbija i Crna gora' od utorka uveče u upotrebi u UN

Izvor: B92

Default images

Naša zemlja od utorka uveče pred Ujedinjenim nacijama nastupa kao Srbija i Crna Gora. Kako je Radiju B92 potvrđeno u Saveznom ministarstvu za inostrane poslove, odmah nakon proglašenja nove državne zajednice u Saveznom parlamentu, jugoslovenska misija pri Ujedinjenim nacijama uputila je zvaničan dopis generalnom sekretaru svetske organizacija u kojem ga je obavestila o promeni imena države. "jedina promena u statusu naše zemlje je u rasporedu sedenja na međunarodnim skupovima, gde delegati država sede po abecednom redu", rečeno je Radiju B92 u SMIP-u.

Iako Zakon o sprovođenju Ustavne povelje propisuje da nova država treba u roku od tri meseca da dobije novu zastavu zastavu, a do kraja godine himnu i grb, veliko je pitanje da li će Srbija i Crna Gora uskoro promeniti obeležja. Član Ustavne komisije Boško Ristić kaže da je dug put do novih obeležja, jer bi zajednički grb država članica trebalo da ima elemente obeležja republika, a Srbija još uvek grb sa petokrakom. "To znači da u samoj Srbiji treba da se u dogledno vreme postigne konsenzus oko njenog grba, zastave i himne, kako bi se elementi iz tih obeležja državnosti uneli u zajednička obeležja državne zajednice. Prema tome, da bi se ispoštovao rok, neophodno je da države članice definišu ta svoja znamenja kako bi omogućili rad saveznih institucija na tom poslu u skaldu sa zakonom kojim će se regulisati i način izrade, ciljevi, i eventualno, da se sačini komisija u vezi sa izradom tog znamenja", rekao je Ristić.

Problem je u tome što ovaj posao treba da uradi skupština Srbije, a zna se koliko brzo srpski parlament radi. Upitan kada bi skupština mogla da raspravlja o obeležjima, Boško Ristić naglašava da je pred poslanicima “puno posla”, i navodi da je prvo neophodno da se postigne društveni i stručni konsenzus, pa tek onda definišu predlozi. Kada su u pitanju lična dokumenta, pečati i memorandumi koji nose ime SRJ, Ristić za B92 kaže da se za sada ništa neće menjati. "Države članice su u mnogome države, i one će imati ovlašćenja da izdaju potrebna dokumenta, stim što građani neće morati da menjaju svoja lična dokumenta sve do narednih izdanja, dakle, služiće se sadašnjim dokumentima na kojima stoje obeležja SRJ, jer su ta obeležja priznata u međunarodnom pravnom prometu. Ova pitanja će se sukcesivno rešavati, ali o njima treba da odlučuje savezni parlament nakon konstituisanja i nakon konstituisanja Saveta ministara koji će predlagati zakonska rešenja koja će biti usvajana u saveznom parlamentu uz saglasnost država članica", rekao je Ristić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Podeli: