Utorak, 04.02.2003.

15:15

Mandić i Šterbik: Treba nam trener na duže staze

Izvor: B92, Beta

Default images

Predsednik Upravnog odbora Rukometnog saveza Jugoslavije (UO RSJ) Rade Djurdjić ocenio je danas da su promene u reprezentaciji neophodne, ali da sa njima ne treba žuriti.

"Prvo treba da analiziramo izveštaj koji će nam uskoro dostaviti selektor Zoran Kurteš. Lično nisam zadovoljan plasmanom", dodao je Djurdjić.

Predsednik UO RSJ je na pitanje da li je tačno da će Veselin Vujović, koga je Medjunarodna rukometna federacija (IHF) suspendovala zbog tuče na 18 meseci, da preuzme najbolju jugoslovensku selekciju, odgovorio: "Dobili smo informaciju da će Vujevićeva žalba uskoro biti razmatrana i verujem da će kazna IHF biti smanjena. Medjutim, videćemo šta je najbolje rešenje."

Trener španskog Siudad Reala Veselin Vujović je u finalu Kupa kupova, kada je njegova ekipa igrala sa Flezburgom, učestvovao u tuči, posle koje mu je zabranjeno da bude u hali 18 meseci, a ne da vodi neku ekipu. Jedan od najboljih pojedinaca u jugoslovenskoj reprezentaciji na Svetskom prvenstvu u Portugalu, golman Arpad Šterbik, smatra da je osnovni problem što se treneri često menjaju.

"Trener koji sedi na klupi mora bar tri do četiri godina da radi sa ekipom. Mislim da Zoran Kurteš nije imao vremena da napravi tim. Pretpostavljam da će trener biti smenjen, a to ne valja. Nije on glavni krivac i mi rukometaši smo krivi. Neshvatljivo je da se pojedini igrači u svojim klubovima bore i 'ginu', a u reprezentaciji to ne čine", kazao je Šterbik. Najmladji rukometaš u jugoslovenskoj selekciji bio je Vladimir Mandić, koji je u izjavi agenciji Beta, istakao da je osmo mesto na Svetskom prvenstvu veliki neuspeh.

"Veoma je loše što nismo uspeli da se plasiramo na Olimpijadu 2004. godine i da ostvarimo naš glavni cilj, koji smo zacrtali uoči šampionata. Izabrali smo teži put do Atine. Sada na Evropskom prvenstvu moramo da budemo, najverovatnije, prvi, da bi otišli na Olimpijske igre", rekao je Mandić.

"To je sportska nesreća. Odigrali smo nerešeno sa selekcijom Nemačke i to nas je koštalo plasmana u polufinale. Ipak, u suštini, mi smo psihički 'pali' i izgubili medalju u utakmici protiv Španije. Porazio je nas je prvi ozbiljniji protivnik na koga smo naišli. Zbog toga smo izgubili samopouzdanje. Posle je bilo mnogo teže doći u situaciju da ostvarimo dobar rezultat", dodao je Mandić.

Ispostavilo se da je treći meč na šampionatu (sa Špancima) bio i odlučujući.

"Posle susreta sa Nemačkom, pokazalo se koliko smo demoralisani. Zato nismo mogli da pobedimo Madjarsku i Island. Nismo imali motiva da igramo. Plasman na Olimpijkse igre jeste bio i izazov, ali jednostavno nismo uspeli da skupimo snagu i da se oporavimo od prethodnih neuspeha", naglasio je najmladji igrač jugoslovenske reprezentacije.

Na pitanje, šta misli o smeni selektora, mladi kapiten Partizana, kluba u kome je Zoran Kurteš trener, odgovorio je:

"Mnogo puta smo menjali selektore i u suštini, niko nije dobio pravu šansu da radi sa reprezentacijom. Nemačka ima istog trenera 10 godina, a sa onako dobrom ekipom, osvojila je samo dve medalje. Mislim da treba da ukažemo poverenje nekome na 'duže staze'. Da li će to biti Kurteš ili neko drugi, ja ne znam. Medjutim, moramo da pronadjemo dugotrajnije rešenje."

Hrvatska reprezentacija je posle katastrofe na prošlom Evropskom prvenstvu, kada je zauzela poslednje 16 mesto, podmladila tim i osvojila titulu svetskog šampiona. Jugoslovenska selekcija uz minimalne promene, već nekoliko godina igra u istom sastavu.

"Zlatnu medalju u Portugalu osvojili su mladi igrači. Došli su na takmičenje kao autsajderi, a pokazalo se da je to bio odličan potez. S druge strane Švedjani su igrali sa 'starom gardom' i zauzeli 13. mesto. Kao najmladji igrač, sigurno je da bih voleo da se naša reprezentacija podmladi, ali ne treba ja da govorim o tome. To treba neko drugi da odluči", rekao je Mandić.

Jugoslovenska rukometna reprezentacija zauzela je osmo mesto na Svetskom prvenstvu i nije uspela da se direktno plasira na Olimpijske igre u Atini 2004. godine.

Na šampionatu u Portugalu konačan redosled je bio sledeći: 1. Hrvatska, 2. Nemačka, 3. Francuska, 4. Španija, 5. Rusija, 6. Madjarska, 7. Island, 8. Jugoslavija, 9. Poljska, 10. Danska, 11. Slovenija, 12. Portugalija, 13. Švedska, 14. Tunis, 15. Egipat, 16. Katar, 17. Argentina, 18. Alžir, 19. Saudijska Arabija, 20. Kuvajt.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: