"Još uvek je prerano govoriti o povratku srpskih snaga na Kosovo", komentar je zvaničnika NATO-a o zahtevu premijera Zorana Đinđića upućen vojnom savezu da se omogući ulazak ograničenog kontingenta srpskih snaga na Kosovo. U pismu upućenom komandantu NATO snaga za Jugoistočnu Evropu, admiralu Gregori Džonsonu, premijer Đinđić kaže da bi srpske snage mogle popuniti "sigurnosni vakuum" koji bi nastao angažovanjem dela kontingenta međunarodnih trupa KFOR u Iraku.
Međutim, nakon prvih uzdržanih komentara iz zapovedništva KFOR o "nepostojanju potrebe da se, uz međunarodne snage, angažuju trupe van strukture NATO", iz Brisela u ponedeljak stižu konkretniji komentari. "U sadašnjim okolnostima nema ni potrebe ni mogućnosti za tako nešto", tvrdi jedan od zvaničnika u sedištu Alijanse. Izvori u vojnom savezu podsećaju da nije reč o prvom, već "jednom u nizu" zahteva Beograda za povratak snaga sigurnosti na Kosovo - međutim, po njima, još nema "odgovarajućih okolnosti za to".
"Niko nije iznenađen srpskim zahtevom, takva mogućnost je, pod posebnim okolnostima i uslovima predviđena i vojno-tehničkim sporazumom iz Kumanova. Međutim, realno, na Kosovu su još jake etničke tenzije, a mere izgradnje poverenja ne daju odgovarajuće rezultate", kaže za SENSE jedan od zvaničnika Saveza dopuštajući, ipak, mogućnost da se o poslednjoj inicijativi vlasti iz Beograda uskoro izjasni i Stalno veće NATO. "Razgovaraće se o pismu premijera Đinđića ali, bez ikakve dvojbe, predlog za slanje srpskih snaga na Kosovo biće u potpunosti odbačen".U Briselu je potvrđeno da krajem ovog meseca u posetu NATO-u dolazi šef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanović, za kojeg se očekuje da će sa domaćinima, pored ostalog, razgovarati i o poslednjem zahtevu Beograda.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare