Hrvatski istoričar: "Kosovo na albanskom ne znači ništa"
"Suživot Srba i Albanaca preko je potreban, ali on se ne može graditi na lažima, a to što Albanci trenutno rade nije samo krađa, to je silovanje istorije", rekao je u intervjuu za Kosovo Onlajn hrvatski teolog i istoričar Goran Šarić.
Izvor: B92
Ilustracija: EPA/ VALDRIN XHEMAJ
Na pokušaj Albanaca da ospore prisustvo Srba na prostoru Kosova i Metohije, Šarić kao istaknuti poznavalac istorije Balkana kaže da "koliko god na Kosovu i celom Balkanu kopamo daleko u prošlost, nailazimo na srpske tragove".
"Kad ukradete nečiju teritoriju, potrebno je krađu prikriti "istorijskim pravom". Mark Tven kaže da dok istina obuje cipele, laž proputuje pola sveta. Ovih dana pojedini albanski istoričari putuju svetom i tvrde da su Albanci hiljadama godina na Balkanu, da su Nemanjići albanskog porekla i da Srbi nisu postojali pre Vuka Karadžića. Što je veća istina, veća laž je potrebna da je sakrije. Ti albanski istoričari podsećaju na onaj vic o grbavcu koji je pustio bradu, da ga više ne zovu grba nego brada. Suživot Albanaca i Srba preko je potreban, ali on se ne može graditi na lažima", istakao je Šarić.
"Autohtoni stanovnici Kosova jesu u narodu u antičkim izvorima nazvanim Dardanci, mada ne znamo kako su oni sami sebe zvali. Grčki i rimski autori nisu skloni tim starosedeocima Kosova. Opisuju ih sa prezirom i mržnjom, koja je karakteristična i za kasnije opise Srba. Tako pišu da su Dardanci divljaci i da se kupaju samo tri puta u životu, prilikom rođenja, na venčanju i na sahrani. Zapravo se ne radi o nehigijeni nego o obrednim kupanjima. Zanimljivo da se isti običaj obrednog kupanja zadržao kod Srba do današnjih dana. To je vrlo važna paralela između Srba i Dardanaca i jedan od brojnih dokaza koji pokazuju da su Srbi potomci antičkih stanovnika Kosova. Poznati grad u državi Dardanaca zvao se Bila Zora što na srpskom znači"bela zora“, sintagma koja se i danas koristi. Najpoznatiji dardanski kralj bio je Grabo iz plemena Grabića. Kod Srba i drugih južnih Slovena još uvek postoje prezimena Grabar, Grabovac, Grabarić, Grabarević i Grabović, kao i razna mesta sa nazivima Grab ili Grabić. I sama reč je slovenska, povezana sa pojmovima "graba","grob“,"grobnica“,"groblje“,"grebati","grablje“,"grabiti", zaključuje istoričar.
Foto: EPA/VALDRIN XHEMAJ
"Koliko god na Kosovu i celom Balkanu kopamo daleko u prošlost, nailazimo na srpske tragove. Na ovim prostorima u vreme Rimskog carstva postoji bar šest plemena koja u svom nazivu imaju osnovu “ser” ili “sar” – Servi (Limiganti), Serreti, Serapilli, Sardi, Sardeati i Sarmati. Najučestalija osnova za nazive antičkih Balkanaca je ser ili sar, a niko se od srpskih istoričara nije time bavio. Izgleda da je Kosovo bilo sveta zemlja za stanovnike Balkana još u mlađem kamenom dobu, u vreme tzv. Vinčanske civilizacije. Jedino vinčansko naselje koje je bilo utvrđeno bilo je Valač na Kosovu. Tamo smo našli jako puno kultnih predmeta iz tog perioda što ukazuje da je celo područje imalo duhovnu važnost. Tako je ostalo i hiljadama godina kasnije jer 1313. u Svetostefanskoj povelji kralj Milutin poklanja Valač manastiru Banjska, što svedoči o religioznom kontinuitetu", kaže.
Albanci se, kako kaže, na Balkanu pojavljuju u 11. veku, po svoj prilici kao prateće trupe romejskog vojskovođe Georgiusa Manijaka, ali na "Kosovo dolaze kasnije, prvi albanski doseljenici pristižu neposredno pre dolaska Turaka".
"U vreme prvih vekova Osmanlijske vlasti albansko prisustvo na Kosovu bilo je na nivou statističke greške, sve do kraja 17. veka i Austrijsko-Turskog rata kad je carska austrijska vojska prodrla do Prištine. Srbi staju na njenu stranu, ali se u januaru 1690. carska vojska povlači i ostavlja Srbe na milost i nemilost Turaka. Tada patrijarh Arsenije III Čarnojević sa desetinama hiljada Srba kreće prema Beogradu, a čitava sela ostaju pusta. Broj Albanaca postepeno raste, ali će Srbi uprkos progonima i iseljavanjima na Kosovu ostati većinsko stanovništvo sve do početka 20. veka", istakao je.
Dečani su, objašnjava, srpski, kao i svi ostali manastiri i crkve na Kosovu i Metohiji.
"Podigao ih je srpski kralj Uroš 3. Dečanski, u vreme dok Albanci još nisu ni živeli na Kosovu. Predlog za gradnju hrama u Dečanima dao je sam Sveti Sava. Zašto je središte srpske patrijaršija 1253. godine premešteno iz Žiče u Peć? Zato što je Kosovo tada centar srpske države, etnički čisto srpsko područje, dok su do Kraljeva mogli upasti Kumani, Mongoli ili Mađari", ističe Šarić..
"Skenderbeg je bio Srbin"
"Zašto u Srbiji nemamo gradove koji nose albanska imena? Nemojte zaboraviti da je Skadar bio kraljevski srpski grad i da su na tom prostoru stolovale srpske plemićke i kraljevske porodice – Balšići, Crnojevići, Brankovići, Mrnjavčevići, Kastrioti… Kad već spominjem Kastriote, treba naglasiti da su se Kastrioti izvorno prezivali Branilović, ali su uzeli naziv Kastriot po latinskoj reči za vojno utvrđenje – „kastrum“. Skenderbegova majka bila je srpska princeza Vojislava Branković, otac mu se zvao Ivan Branilović i život je završio na Svetoj Gori kao pravoslavni monah. Braća su mu bila Staniša, Repoš i Konstantin, a sestre Mara, Jelena, Anđelija, Vlajka i Mamica. Izgleda da su mu svi u porodici bili Srbi, a on jedini Albanac", istakao je.
To ne znači, kako objašnjava, da u Skenderbegovoj vojsci nije bilo i Albanaca, bilo ih je, ali sam "Skenderbeg je bio Srbin".
"Apsolutnu većinu čine Srbi – 95,88 odsto svih stanovnika Kosova tada su Srbi. Albanci čine 0,26 odsto stanovništva kao i Grci, dok ostalih ima nešto manje od 4 odsto. Od 14.087 porodica na Kosovu, 12.840 je bilo srpskih, 46 albanskih, a 99 ostalih. Od 480 naselja, Albanaca je bilo samo u 23 sela, a i u ta 23 sela u proseku samo dve albanske porodice. Prema tome, Albanci tada žive u svega četiri odsto naselja na Kosovu", kaže.
Osvrnuo se i na rad Teodore Toleve. Ona je sasvim slučajno istražujući bečki arhiv otkrila niz dokumenata koji svedoče o veštačkom kreiranju albanske nacije iz raznih plemena koja se često nisu mogla ni sporazumeti.
"Među današnjim Albancima ima poarbanašenih Grka, Srba, Cincara, Vlaha, Turaka, doseljenika iz južne Italije, pa čak i nekih kavkaskih plemena. Toleva je pokazala kako je Beč razgranatom mrežom diplomata, falsififikovanjem i propagandom od te heterogene mase stvorio narod. Albanci su im trebali poslužiti kao tampon zona, da Srbija ne izađe na more. Bila je to zapravo poslednja velika pobeda habsburške diplomatije, jer se ubrzo monarhija raspala", kazao je istoričar.
"Na albanskom reč Kosovo ne znači ništa. Na srpskom zemlja ptice kosa. Širom srpskog etničkog prostora postoje toponimi sa nazivom Kosovo, dok kod Albanaca ne postoje. Sama činjenica što Albanci Kosovo zovu srpskim imenom pokazuje da su oni na Kosovo došli nakon Srba", objašnjava istoričar.
"Novo Brdo je bilo metropola Evrope, dok je London još uvek bio selo. Mnogi trgovci i rudari tokom srednjeg veka dolazili su na Kosovo u potrazi za boljim životom. Najviše ih je bilo u Janjevu, pored Prištine. Početkom 17. veka tamo je zabeleženo 200 pravoslavnih kuća, 180 muslimanskih i 120 katoličkih. S vremenom broj katolika u Janjevu raste i ono postaje oaza za sve katolike Kosova, kako katoličke Albance, tako i potomke saskih rudara (koji nisu bili samo Nemci, već i Sloveni iz Ukrajine, Mađari…)", ističe istakao je on.
Oni su, kako kaže, u 19. i 20 veku pod uticajem katoličke crkve počeli prihvatati hrvatski identitet. Janjevci su, objašnjava, vredni i radni ljudi.
"Većina ih živi u Zagrebu ili Kistanju gde su došli s jedne strane zbog pritiska Albanca, a s druge zbog Tuđmanovog poziva. On ih je prevario obećavajući im stanove i posao, a naselio ih je u srpske kuće koje su morali napustiti kad se promenio Zakon o privremenom korištenju imovine. Iako postoji priča o njihovom dubrovačkom poreklu, velika većina Janjevaca nema nikakve veze sa Dubrovnikom. Njihov govor ne pripada dubrovačkom, nego istočno-srpskom torlačkom dijalektu. Genetički su najbliži Bugarima. Antropološki liče Albancima. Danas ih je nažalost na Kosovu ostalo svega nekoliko stotina", zaključio je Šarić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Hiljade Avganistanaca preselilo se u Veliku Britaniju u okviru tajne šeme koja je uspostavljena nakon što je britanski zvaničnik nenamerno izazvao curenje njihovih podataka.
Isporuke novog američkog naoružanja Kijevu o trošku Evropske unije deluju kao kada bi Evropljani plaćali hranu za čoveka na samrti, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Pet osoba poginulo je u padu helikoptera Mi-8 u Habrovskom kraju na ruskom krajnjem istoku i u toj nesreći nema preživelih, saopštilo je danas rusko Ministarstvo za vanredne situacije.
Već treći dan zaredom mediji N1 i Nova S čine sve da skrenu pažnju javnosti sa fotografije kojom se potvrđuju veze otuđenog dela tužilaštva, odgovornih za pad nadstrešnice i organizatora blokada, pišu mediji i dodaju:
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 138 osoba, dok su tri osobe dovedene do službenih prostorija, a podnete su četiri prekršajne prijave, saopšteno je danas iz MUP-a.
Hrvatska pevačica Vlatka Pokos, doživela je, kako kaže, neprijatnost u Splitu u jednom lokalu jer nije htela da plati flašicu vode pet evra, a onda se dotakla i koncerta Marka Perkovića Tompsona.
Den Rivera, jedan od vodećih istraživača paranormalnog i čovek koji je obilazio Ameriku sa famoznom ukletom lutkom Anabel, iznenada je preminuo u 54. godini života.
Jedna 23-godišnjakinja sa Floride ostala je šokirana kada joj je 32-godišnji muškarac, s kojim je bila u vezi nešto više od mesec dana, poslao Eksel tabelu s detaljnim pregledom troškova njihovih sastanaka i zamolio je da mu vrati gotovo 250 dolara.
Uvek je najbolje piti vodu kada smo žedni, ali većinu tečnosti trebalo bi da popijemo pre 16 časova jer je tako manja verovatnoća da ćemo se probuditi da bismo noću išli u toalet.
Svi smo svesni štetnosti zračenja i prekomernog izlaganja sunčevoj svetlosti, ali da li smo dovoljno upućeni u pravilan način zaštite i nanošenja zaštitnog faktora na našu kožu?
Mučnina, povraćanje, dijareja i glavobolja najčešći su simptomi letnjih stomačnih virusa koji posebno pogađaju najmlađe, a doktor Saša Milićević kaže da stomačne tegobe kod dece najčešće nastaju kao posledica trovanjem hranom, traju oko pet dana.
Među bezbrojnim serijama koje se svakodnevno pojavljuju na Netflixu retko koja uspe da ostaviti tako snažan utisak na gledaoce da požele da je pogledaju više puta.
Spektakl koji se ne propušta zakazan je za 30. avgust na Belgrade Beer Festu, kada legendarno Bijelo dugme izlazi pred desetine hiljada ljudi — da podseti zašto je njihov zvuk postao večan, buntovan i neponovljiv.
Srpska umetnica Marina Abramović je među dobitnicama ovogodišnje nagrade Praemium Imperiale, koja se smatra Nobelovom nagradom za umetnost, prenosi agencija Frans pres.
Vladimir Putin plans to continue the war in Ukraine until the West agrees to peace talks on Russian terms, and his territorial claims could expand further if Russian forces continue to advance, three sources close to the Kremlin told Reuters.
US President Donald Trump still prefers informal phone conversations to traditional interviews, writes the BBC's Gary O'Donoghue, who received a surprise call from the White House on Monday night - while he was sleeping.
The First Basic Public Prosecutor's Office in Belgrade proposed to the court to order up to 30 days of detention for K. P. (28), suspected of causing a traffic accident at the intersection of Takovska Street and George Washington Street.
All three members of the United Nations Commission of Inquiry on Israel and the Occupied Palestinian Territories have resigned, Human Rights Council spokesman Pascal Sim told RIA Novosti.
The Republic Hydrometeorological Institute (RHMZ) announced for Wednesday, July 16, short-term rain or local showers with thunder in the afternoon in Serbia.
Aktuelni Sony telefoni više se neće prodavati u Finskoj, kao ni u još nekim evropskim zemljama. Razlog za to je navodno nova prodajna strategija kompanije Sony.
Komentari 319
Pogledaj komentare