Utorak, 16.12.2003.

13:01

Grip u Beogradu

Izvor: I. Miškoviæ

Default images

Virus gripa A/H3N2 izolovan je na Institutu „Torlak“ 9. decembra, saopšteno je iz Instituta za zaštitu zdravlja Srbije. Taj tip virusa pronađen je u 14 uzoraka iz jednog vojnog kolektiva u Beogradu, a iz Instituta podsećaju da ovogodišnja vakcina protiv gripa sadrži taj virus gripa.

Stručnjaci Republičkog instituta za zaštitu zdravlja ističu da se grip postepeno širi Evropom, i da je zahvatio Irsku, Englesku, Španiju, Portugal, Norvešku, Francusku i Belgiju. U svim tim zemljama registrovan je virus A/fudžijan/411/2002 (H3N2), a populacija koja je najviše pogođena jesu deca do 14 godina.

Kako kaže za „Blic“ dr Predrag Kon, epidemiolog u Gradskom zavodu za zaštitu zdravlja, ove sezone očekuje se epidemija gripa umerenog intenziteta, a takvo je stanje i u Evropi.

- Nikako se ne može govoriti o pandemiji niti o bilo kakvim ekstremnim dešavanjima kada je epidemija gripa u pitanju. Očekujemo uobičajene simptome i aktivnosti virusa, jedino što nam je grip stigao nešto ranije nego prethodne godine. Spomenuću da vakcinacija protiv gripa još uvek traje, vakcina ima dovoljno tako da se građani i dalje mogu vakcinisati u prostorijama Zavoda.

Kada su simptomi gripa u pitanju, dr Kon kaže da su najkarakterističniji bolovi u glavi, kostima, malaksalost i povišena telesna temperatura. Pravi lekovi za grip postoje i to su „amantabin“ i „rimantabin“, a u našim apotekama se može nabaviti lek „oseltamivir“ pod nazivom „tamiflu“ koji deluje selektivno samo na virus influence i u roku od 24 sata uništava virus na ždrelu. Veoma je efikasan i treba ga vrlo precizno upotrebljavati, to jest samo kada se sa sigurnošću može tvrditi da je reč o gripu.

Dr Kon takođe skreće pažnju da je veoma opasno protiv gripa na svoju ruku koristiti antibiotike. Veoma je opasno uzimati antibiotike bez prethodne konsultacije s lekarom što, po njegovim saznanjima, čini veliki broj građana. Posledice neadekvatnog uzimanja antibiotika osećaju se i mnogo godina kasnije, ali je najznačajnija činjenica to što ne doprinose lečenju gripa. Kako ističe dr Kon, taj antibiotik zavarava čoveka koji ima utisak da mu je bolje, ali čovek treba prvenstveno da se brani od gripa sopstvenim imunitetom.

Kada je preventiva u pitanju, dr Kon ističe da ako vakcine i genetiku ostavimo po strani, veoma je bitan odmor, spavanje, prvenstveno noćni san i uredan život ako je to moguće. Ishrana mora biti obogaćena vitaminima tokom zime, a vitaminske preparate treba prihvatiti kao najnormalniji deo ishrane. Ali, kako je naglasio, mora se znati da postoje ogromne razlike u količini vitamina C koju treba uzeti kada je neko zdrav i kada je bolestan, pa stoga treba svakako posetiti lekara. Takođe, veoma je bitno provetravanje prostorija u školskom kolektivima i prostorijama gde boravi mnogo ljudi, dodao je na kraju dr Kon.

- Izolati će biti poslati Referentnom centru za influencu u Londonu, jer „Torlak“ nema mogućnosti da utvrdi da li je u pitanju varijanta „panama“, ili njegova podvarijanta poznata pod imenom „fudžijan“ - izjavila je Tanjugu dr Jasminka Nedeljković, šef Odseka za respiratorne viruse „Torlaka“.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: