Utorak, 24.06.2003.

12:24

Zabranjeni dim za maloletnike

Izvor: P. Soha

Default images

Posle usvajanja Zakona o duvanu, na snagu je stupila odredba po kojoj je zabranjena prodaja cigareta i drugih duvanskih proizvoda maloletnim licima. To je prilično zbunilo prodavce, prvenstveno u kioscima, naviknute da prodaju cigarete svima, bez obzira na broj godina, pod geslom "mušterija je uvek u pravu".

Osnovni problem je kako proceniti da li kupac ima ili nema osamnaest godina, kao i kako stalnoj mušteriji objasniti da je pušenje "zabranjeno" za maloletnike.

U mnogim trafikama nije ni istaknuta oznaka o zabrani na vidnom mestu, kako Zakon predviđa, a prodavci se pravdaju time da ni za kakav zakon nisu čuli i da njima "još ništa nije javljeno". Drugi su, pak, istakli da ne prodaju cigarete mlađima od 16 godina što znači da onaj koji ima 17 slobodno može da kupi cigarete. Najneprijatniji deo za prodavce jeste traženje ličnih isprava kad posumnjaju u starost kupca.

– Nije mi jasno kako mogu svima da prodajem rizle za motanje cigara, ali i marihuane, pivo i žestoka pića, a cigarete ne. Srednjoškolci koji ovde već nekoliko godina kupuju cigarete glasno negoduju. Naravno, ne prodajem im cigarete i obavezno tražim ličnu kartu kada procenim da neko laže koliko godina ima. Ipak, mislim da je Zakon totalno bez smisla – kaže prodavac u trafici u centru Beograda. Njegove malo plašljivije kolege izbegavaju da traže dokumenta i oslanjaju se na instinkt. Ostali i dalje prodaju cigarete "po starom".

Prema odredbama objavljenim u "Službenom glasniku Republike Srbije", objavljenom 10. juna, upozorenje o zabrani prodaje cigareta maloletnicima "ističe se postavljanjem oznake na vidnom mestu (zid pored kase, pult ili u delu objekta gde se prodaju duvanski proizvodi)". Ovakvo upozorenje mora da bude i na svakoj paklici cigareta, odnosno svakom pakovanju drugog duvanskog proizvoda. Kazne za nepoštovanje ovog propisa su rigorozne – od 1000 do 50.000 dinara.

U Ministarstvu zdravlja ističu da su svi prodavci obavešteni i da niko ne može da se "vadi" da nije upućen.

– Onaj ko zna a upozorenje nije postavio na zid ili staklo objekta, ogrešuje se o Zakon. Postoji jasno definisan način obeležavanja i tržišna inspekcija će se postarati da se to sprovodi, jer zakon je zakon i mora se poštovati. To što neki "ne razumeju" ovakve mere nije naš problem. Znamo da ovakva akcija neće sprečiti ljude da puše, ali na duže staze pokušavamo da utičemo na svest mladih. Ako, na primer, do 2015. godine smanjimo broj mladih pušača sa sadašnjeg za 20 odsto, smatraćemo da smo postigli uspeh – kaže Tomica Milosavljević, ministar zdravlja Republike Srbije.

Ostaje da se vidi koliko će novčane kazne uticati na nesavesne prodavce i da li će ovakve mere uroditi plodom u nekoj doglednijoj budućnosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: